W artykule, opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Science Advances” badacze piszą, że „neandertalczycy używali ognia, aby zachować otwarty krajobraz, a tym samym znacznie wpłynęli na swoje siedlisko”.
Dowody na poparcie tej tezy pochodzą z kopalni węgla brunatnego Neumark-Nord w pobliżu Halle w Niemczech, gdzie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat znaleziono liczne ślady bytności neandertalczyków.
- Znaleźliśmy między innymi szczątki setek martwych zwierząt, otoczone licznymi kamiennymi narzędziami i ogromną ilością pozostałości węgla drzewnego” – powiedział Wil Roebroeks, profesor archeologii na Uniwersytecie w Lejdzie.
Czytaj więcej
Władze zaanektowanego przez Rosję Krymu i Ministerstwo Kultury Syrii uzgodniły, że światowej sławy krymscy konserwatorzy zaangażują się w restaurację zabytków Palmyry.
Ślady znaleziono tam, gdzie 125 tysięcy lat temu istniał las, zamieszkiwany przez konie, jelenie, żubry i inne zwierzęta, w tym duże drapieżniki. Liściasty las rozciągał się od Holandii po Polskę. W momencie, gdy pojawili się tam neandertalczycy, gęsty las ustąpił miejsca dużym otwartym przestrzeniom, częściowo z powodu pożarów.