Naukowcy odkryli, że neandertalczycy palili lasy w Europie

Holenderscy naukowcy z Uniwersytetu w Lejdzie doszli do wniosku, że neandertalczycy żyjący 125 tysięcy lat temu w Europie spowodowali zmianę jej krajobrazu.

Publikacja: 18.12.2021 23:09

Naukowcy odkryli, że neandertalczycy palili lasy w Europie

Foto: stock.adobe.com

W artykule, opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Science Advances” badacze piszą, że „neandertalczycy używali ognia, aby zachować otwarty krajobraz, a tym samym znacznie wpłynęli na swoje siedlisko”.

Dowody na poparcie tej tezy pochodzą z kopalni węgla brunatnego Neumark-Nord w pobliżu Halle w Niemczech, gdzie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat znaleziono liczne ślady bytności neandertalczyków.

- Znaleźliśmy między innymi szczątki setek martwych zwierząt, otoczone licznymi kamiennymi narzędziami i ogromną ilością pozostałości węgla drzewnego” – powiedział Wil Roebroeks, profesor archeologii na Uniwersytecie w Lejdzie.

Czytaj więcej

Specjaliści z Krymu i Syrii chcą zrekonstruować Palmyrę

Ślady znaleziono tam, gdzie 125 tysięcy lat temu istniał las, zamieszkiwany przez konie, jelenie, żubry i inne zwierzęta, w tym duże drapieżniki. Liściasty las rozciągał się od Holandii po Polskę. W momencie, gdy pojawili się tam neandertalczycy, gęsty las ustąpił miejsca dużym otwartym przestrzeniom, częściowo z powodu pożarów.

- Oczywiście pojawia się pytanie, czy otwarte przestrzenie pojawiły się z powodu przybycia homininów, czy też homininy przybyły, ponieważ pojawiły się te przestrzenie - zauważył prof. Roebroeks. W odpowiedzi zwrócił uwagę, że przestrzenie te pozostawały otwarte przez co najmniej dwa tysiące lat, więc drzewa musiały być stale usuwane.

Badania porównawcze, przeprowadzone przez prof. Corrie Bakels, specjalizującą się w paleobotanice, wykazały, że przy podobnych jeziorach w okolicy, w miejscach zamieszkiwanych przez te same zwierzęta, ale bez stwierdzonych śladów neandertalczyków, gęsta roślinność leśna pozostała w dużej mierze nienaruszona.

Czytaj więcej

Kolejne niezwykłe odkrycie w Pompejach

Do tej pory tradycyjnie przyjmowano, że ludzie zaczęli wpływać na krajobraz dopiero po wynalezieniu rolnictwa około 10 tys. lat temu. Tymczasem okazuje się, że neandertalczycy „to nie byli tylko »prymitywni hipisi«, którzy wędrowali po okolicy zbierając owoce i polując na zwierzęta, a potrafili kształtować krajobraz” - jak określił prof. Roebroeks.

Wcześniejsze badania holenderskiego naukowca i jego zespołu badawczego wykazały, że umiejętność posługiwania się ogniem homininy przekazywały sobie już 400 tys. lat temu - czytamy w „Science Advances”.

Archeologia
Odnaleziono perfumy sprzed 2 tys. lat. Cesarstwo Rzymskie pachniało jak hippisi
Archeologia
Po raz pierwszy udało się uzyskać DNA człowieka z artefaktu z epoki kamienia
Archeologia
Obozy rzymskiej armii z II w. n.e. odkryte dzięki Google Earth
Archeologia
Peru. Archeolodzy odkryli ceremonialną łaźnię Inków sprzed pół tysiąca lat
Archeologia
Egipt. W starożytnej nekropolii odkryto 2 tys. zmumifikowanych baranich łbów