Historię zasiedlania lądów przez Homo sapiens odtworzył zespół badaczy z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech pracujący pod kierunkiem prof. Kateriny Harvati.
– Pierwsza grupa naszych przodków opuściła Afrykę około 130 tys. lat temu. Grupy ludzkie podążyły wzdłuż wybrzeża przez południową część Półwyspu Arabskiego i Indyjskiego, dalej wzdłuż Zatoki Bengalskiej do Australii i regionu zachodniego Pacyfiku – powiedziała prof. Harvati.
W badaniach brali udział także naukowcy z Uniwersytetu w Ferrarze we Włoszech i francuskiego Narodowego Muzeum Historii Naturalnej. Wyniki eksperymentu badacze opublikowali na łamach internetowego wydania „Proceedings of National Academy of Sciences". („PNAS")
Podróż do świata
– Australijscy Aborygeni, Papuasi i Melanezyjczycy stanowili stosunkowo odizolowane grupy od czasu rozprzestrzeniania się ludzi wzdłuż tej południowej trasy – uważa Hugo Reyes-Centeno, także z Uniwersytetu w Tybindze, główny autor artykułu w „PNAS". – Inne populacje azjatyckie wydają się potomkami późniejszej wielkiej migracji z Afryki w kierunku północnej Eurazji, która nastąpiła jakieś 50 tys. lat temu.