Kandydaci na aplikację korporacyjną powinni złożyć zgłoszenie oraz wymagane dokumenty (w tym dyplom ukończenia wyższych studiów prawniczych albo zaświadczenie o zdaniu egzaminu magisterskiego) do 16 maja w siedzibie komisji na terenie działania właściwej izby adwokackiej, radcowskiej bądź notarialnej. Egzamin kosztuje468zł.

- Termin przypada na trzy miesiące przed rozpoczęciem zajęć na aplikacji, czyli 1 października. Tyle czasu trwają procedury związane z wpisem na listę aplikantów-wyjaśnia Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Zdaniem ministerstwa ustalony termin zgłoszenia do konkursów na aplikacje nie przekreśla możliwości udziału w nich osób, które do tego czasu nie zdążą obronić pracy magisterskiej. Tak jak w ubiegłym roku można będzie złożyć zgłoszenie w wymaganym terminie, a dyplom przedstawić po wezwaniu przez przewodniczącego komisji do uzupełnienia braków zgłoszenia. Ostatnim dniem oceny przez przewodniczącego uprawnień kandydatów jest14. dzień przed datą egzaminu, ponieważ najpóźniej wtedy zainteresowany musi być powiadomiony o jego terminie i miejscu. Oznacza to, że dyplom lub zaświadczenie można będzie donieść do połowy czerwca.

Egzaminy odbędą się według dotychczasowych zasad. Projekt ich zmian opracowany w Ministerstwie Sprawiedliwości nie ma szans na uchwalenie w ciągu trzech miesięcy. Nie ma co zatem liczyć na przygotowywane ułatwienia, jak obniżenie limitu punktów wymaganych do zdania oraz zmniejszenie liczby pytań. Testy będą się składać z 250 pytań z najważniejszych dziedzin prawa. Aby zdać, trzeba będzie prawidłowo odpowiedzieć na190.

Ministerstwo podało też datę egzaminów na aplikacje państwowe, czyli sądową i prokuratorską. Odbędą się 20 czerwca. Zgłoszenia i dokumenty przyjmowane będą do 21 maja. Na aplikację prokuratorską przygotowano łącznie 240 miejsc, na sądową w całym kraju będzie ich 300.