Zamknięta droga do zawodu komornika

Asesorem komorniczym nie może zostać osoba, która nie spełnia wymagań formalnych

Aktualizacja: 04.03.2013 18:44 Publikacja: 04.03.2013 08:57

Brak przepisów przejściowych skomplikował sytuację zawodową wielu osób.

Brak przepisów przejściowych skomplikował sytuację zawodową wielu osób.

Foto: www.sxc.hu

Z tego powodu minister sprawiedliwości stwierdził nieważność decyzji powołującej Marlenę N. na stanowisko asesora komorniczego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał orzeczenie ministra za zgodne z prawem i oddalił skargę.

Kiedy Marlena N. zdawała w 2006 r. egzamin na komornika, spełniała wszelkie warunki formalne, aby pracować w tym zawodzie. Nie przewidziała jednak, że nastąpi zmiana   przepisów, która to uniemożliwi. Ustawa z 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji w brzmieniu z 2006 r. przewidywała, że kandydat na stanowisko komornika ma się legitymować wyższym wykształceniem prawniczym lub administracyjnym. Przez kolejne trzy lata od zdania egzaminu komorniczego  Marlena N. pracowała jako urzędniczka. Dopiero w sierpniu 2009 r. prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku powołał ją na stanowisko asesora komorniczego przy Sądzie Rejonowym w Toruniu. Po dwóch latach wystąpiła o awans na komornika, lecz po przeprowadzonym z urzędu postępowaniu minister sprawiedliwości stwierdził nieważność decyzji o powołaniu na asesora. Marlena N. nie miała bowiem wyższego wykształcenia prawniczego, lecz administracyjne, a poprzednie przepisy zostały zmienione. Ustawa o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która weszła w życie 28 grudnia 2007 r., ustanowiła  obowiązek ukończenia wyższych studiów prawniczych z tytułem magistra prawa. A nie wprowadzono przepisów przejściowych ani w ustawie o komornikach, ani w ustawie nowelizującej.

Brak przepisów przejściowych skomplikował sytuację zawodową wielu osób

Ta druga przewidziała jedynie (w art. 12 ust. 2), że dotychczasowi asesorzy komorniczy stają się asesorami w rozumieniu tej ustawy. Miało to jednak  zastosowanie jedynie do osób, które w dniu wejścia w życie ustawy zmieniającej, tj. 28 grudnia 2007 r., były asesorami komorniczymi.

W skardze do WSA Marlena N. powołała się na konsekwencje, zarówno osobiste, jak i społeczne. Jako asesor brała udział w rozmaitych czynnościach egzekucyjnych, które obecnie mogą być podważane. Błędna jest także, jej zdaniem, wykładnia przepisu o obowiązku posiadania wyższego wykształcenia prawniczego. Gdy w 2006 r. zdawała egzamin komorniczy, przepis ten jeszcze nie obowiązywał.

– Jeżeli nawet doszło do naruszenia prawa, nie było ono rażące i nie uzasadniało  stwierdzenia nieważności decyzji o powołaniu na asesora komorniczego – argumentował w sądzie pełnomocnik skarżącej.

WSA (sygnatura akt 2347/12) uznał jednak, że prezes SA w Gdańsku rażąco naruszył przepisy.

– Wykładnia art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz art. 12 ust. 2 ustawy nowelizującej nie budzi wątpliwości – powiedziała sędzia Urszula Wilk, uzasadniając orzeczenie WSA. – Na stanowisko asesora komorniczego została powołana osoba, która nie spełniała wymagań formalnych.

Wyrok jest nieprawomocny.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem