Uchwała Komisji Egzaminacyjnej II st. przy ministrze sprawiedliwości bez podpisu adwokata, rażąco naruszała prawo

Pod uchwałą komisji egzaminacyjnej muszą się podpisać wszyscy członkowie biorący udział w jej podejmowaniu.

Aktualizacja: 12.03.2015 07:00 Publikacja: 12.03.2015 06:27

Uchwała Komisji Egzaminacyjnej II st. przy ministrze sprawiedliwości bez podpisu adwokata, rażąco naruszała prawo

Foto: www.sxc.hu

Z powodu naruszenia tej zasady Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził nieważność uchwały Komisji Egzaminacyjnej II st. przy ministrze sprawiedliwości, ustalającej wynik egzaminu adwokackiego J.Ł. Brak jednego podpisu uznał za rażące naruszenie prawa.

Komisja II st., odwoławcza, utrzymała w mocy uchwałę Komisji Egzaminacyjnej w Białymstoku o negatywnym wyniku egzaminu adwokackiego w 2011 r. dla J.Ł. Aplikantka odwołała się, wskazując na błędy w systemie komputerowym i niejasny sposób sformułowania pytań. Zakwestionowała też oceny. Po posiedzeniu w tej sprawie i sporządzeniu z niego protokołu komisja odwoławcza swoją uchwałą utrzymała w mocy zaskarżoną uchwałę.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie J.Ł. zarzuciła m.in., że tej drugiej uchwały nie podpisał adwokat M., jeden z członków komisji odwoławczej, choć był wymieniony w uchwale i podpisał protokół.

Podczas rozprawy w WSA pełnomocnik komisji przekonywał, że brak podpisu jednego z jej członków nie narusza prawa. Ważne, aby przy głosowaniu było zachowane kworum.

WSA odrzucił skargę, bo jego zdaniem uchwała bez jednego podpisu jest uchwałą nieistniejącą. Naczelny Sąd Administracyjny uznał takie stanowisko za błędne. Brak jednego z ośmiu podpisów członków komisji odwoławczej, którzy uczestniczyli w podejmowaniu uchwały, nie upoważnia do stwierdzenia, że akt nie istnieje – podkreślił NSA, przekazując sprawę do ponownego rozpoznania.

WSA stwierdził, że nie wiadomo, czy członkowie komisji odwoławczej faktycznie byli jednomyślni. Sąd nie uznał tego jednak za rażące naruszenie prawa i tylko uchylił uchwałę.

J.Ł. znów zwróciła się do NSA. Domagała się wyeliminowania uchwały z obrotu prawnego i stwierdzenia jej nieważności z powodu rażącego naruszenia prawa. Tak się stało.

– Występuje tu jawna kolizja między protokołem a podpisami na uchwale – powiedział sędzia Henryk Wach. – To rażące naruszenie prawa, gdyż art. 107 k.p.a. przewiduje, że decyzja (uchwała) powinna być podpisana przez wszystkie osoby, które ją podjęły.

Po ponownym zdaniu egzaminu adwokackiego J.Ł. jest już adwokatką.

sygnatura akt: II GSK 2438/13

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem