Przygotowanymi w Ministerstwie Sprawiedliwości propozycjami ma się zająć jeszcze w czerwcu Komitet Rady Ministrów. Projekt powstał w celu poprawienia przepisów, które w ubiegłym roku unieważnił Trybunał Konstytucyjny. Zawiera również nowe rozwiązania dotyczące państwowych egzaminów na aplikacje, które m.in. mają usprawnić ich przebieg.
Najważniejsze jednak jest proponowane ich ułatwienie. Zamiast 250 pytań i 150 prawidłowych odpowiedzi koniecznych do zdania ma być 150 pytań i 90 punktów wystarczających do zaliczenia. Na 90 dni przed egzaminem zdający dowiedzą się z internetowej strony ministerstwa, jakie akty prawne będą podstawą testów. Nie będzie pytań z prawa finansowego i europejskiego. Test dla kandydatów na adwokatów i radców ma być identyczny. Odbywałby się między trzecią sobotą czerwca a drugą lipca po to, żeby zajęcia na aplikacji mogły się rozpoczynać się 15 października, po ukończeniu procedur związanych z wpisami na listy aplikantów. Niezbędny dyplom magistra prawa kandydaci mogliby donieść komisji egzaminacyjnej nawet na tydzień przed terminem; wcześniej wystarczyłoby zaświadczenie o zaliczeniu wszystkich egzaminów i praktyk oraz wyznaczonym terminie obrony pracy magisterskiej.
Nowością w przebiegu aplikacji ma być zastąpienie półrocznych praktyk w sądzie i prokuraturze wymogiem udziału aplikanta w 30 posiedzeniach sądowych, także w roli obserwatora.
Przeprowadzanie egzaminów zawodowych projekt pozostawia w gestii ministerstwa. Aby zadośćuczynić orzeczeniom TK, wprowadza jednak równą liczbę przedstawicieli MS oraz korporacji w ośmioosobowych komisjach egzaminacyjnych. Egzamin pisemny i ustny ma sprawdzać praktyczne umiejętności w formie rozwiązywania zadań prawnych i rozstrzygania kazusów; projekt precyzuje kryteria ocen i przewiduje nagrywanie części ustnej.
Założeniem nowelizacji jest także ponowne otwarcie zablokowanej przez TK możliwości wejścia do korporacji dla prawników bez aplikacji. Sprecyzowano wymagania, jakie powinni spełniać, przede wszystkim dotyczące okresu praktyki oraz aktualności wiedzy prawniczej.