Bez względu na to, gdzie młody prawnik odbywa aplikację radcowską, sprawdzenie jego wiedzy nastąpi w taki sam sposób. Testów egzaminacyjnych nie będą bowiem układały poszczególne okręgowe izby radców prawnych, jak jest dzisiaj, ale centralna komisja.
– Krajowa Rada Radców Prawnych rozważa wprowadzenie od przyszłego roku jednolitego testu w izbach w całym kraju – mówi „Rz” Piotr Bober, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach i wiceprezes Krajowej Izby Radców Prawnych.
Egzaminy miałyby się też odbywać w całym kraju w tym samym terminie. Dziś to poszczególne okręgowe izby ustalają datę sprawdzianów i sposób ich przeprowadzenia. To właśnie dlatego niektórzy aplikanci, np. w Warszawie, rozwiązują testy z poszczególnych przedmiotów, a inni – np. w Katowicach, zdają tzw. kolokwia roczne ze wszystkich przedmiotów łącznie. Dziś to także poszczególne izby decydują o tym, czy egzamin będzie miał formę ustną czy pisemną.
[srodtytul]Wyniki zaskoczyły wszystkich[/srodtytul]
Planowane zmiany w sposobie egzaminowania to skutek bardzo słabych wyników testów przeprowadzanych na pierwszym roku tegorocznej aplikacji. W Warszawie, gdzie aplikantów jest najwięcej (ok. 2200 osób), najtrudniejszy egzamin z procedury cywilnej zdało zaledwie 30 proc. zdających (czytaj więcej w artykułach [link=http://www.rp.pl/artykul/55769,561793_Trudno-pozostac--na-aplikacji-prawniczej.html]„Trudno pozostać na aplikacji prawniczej”[/link], [link=http://www.rp.pl/artykul/55769,565251_Fatalne-wyniki-kolokwium-rocznego.html]Fatalne wyniki kolokwium rocznego[/link] i [link=http://www.rp.pl/artykul/55769,561791_Radcowie-nie-radza-sobie-z-nauczaniem-aplikantow.html]Radcowie nie radzą sobie z nauczaniem aplikantów[/link]).