Okręgowa Rada Adwokacka w W. podjęła decyzję o skreśleniu A.M. z listy adwokatów, ponieważ w dniu wydania uchwały był on zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w W. i nie złożył deklaracji rozwiązania stosunku pracy. Uzasadniając swoją decyzję ORA powołała się na art. 72 ust. 1 pkt 4 Prawa o adwokaturze. Zgodnie z tym przepisem, osoba, która piastuje stanowisko w organach wymiaru sprawiedliwości, organach ścigania lub wykonuje zawód notariusza nie może być jednocześnie adwokatem. ORA stwierdziła, więc, iż oczywistym jest, że przepis ten dotyczy osób zajmujących stanowiska w Sądzie Najwyższym, sądach powszechnych, sądach administracyjnych i wojskowych, tj. sędziowie, referendarze sądowi, asystenci sędziów nie mogą jednocześnie posiadać uprawnienia do korzystania z tytułu zawodowego „adwokata". – Nie można mieć jednocześnie legitymacji sędziego (referendarza, asystenta sędziego) i legitymacji adwokackiej – wskazywał samorząd.
A.M. wyjaśniał, że najpierw zaczął pracować na podstawie umowy o pracę, jako asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, a dopiero potem ukończył aplikację sądową i złożył egzamin sędziowski, i dopiero następnie – cały czas pracując w WSA, co było wiadome wpisującym go na listę organom adwokatury – uzyskał wpis na listę, jednocześnie zawieszając prawo do wykonywania zawodu. Będąc adwokatem, nie objął więc stanowiska w organie wymiaru sprawiedliwości – podkreślał.
Nie przekonało to jednak ani Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, do której odwołał się najpierw, ani Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego do którego złożył skargę.
Prezydium NRA podzieliło opinię ORA, zauważając przy tym, że trudno wyobrazić sobie sytuację, aby ta sama osoba mogła zajmować stanowisko w wymiarze sprawiedliwości i jednocześnie korzystać z tytułu zawodowego „adwokata", który to tytuł podlega ochronie prawnej.
Z kolei WSA oddalając skargę A.M. stwierdził, że zaskarżone uchwały nie naruszają prawa. W uzasadnieniu wskazano, iż „nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której asystent sędziego, jako osoba zatrudniona w organie wymiaru sprawiedliwości, posługuje się tytułem adwokata (wynikającym z wpisu na listę adwokatów), przynależy do samorządu zawodowego adwokatów i opłaca składki, jako członek tego samorządu".