Reklama
Rozwiń

Opłaty za aplikacje nie mogą być finansowane z Funduszu Pracy

Posłowie apelują o pomoc finansową państwa dla aplikantów prawniczych. Wysokie opłaty za aplikacje nie mogą być finansowane z Funduszu Pracy – odpowiada resort rodziny, uznając, że to sprawa dla ministra sprawiedliwości.

Aktualizacja: 05.10.2017 09:07 Publikacja: 05.10.2017 08:06

Opłaty za aplikacje nie mogą być finansowane z Funduszu Pracy

Foto: Adobe Stock

Posłowie PiS Adam Ołdakowski, Jerzy Gosiewski i Jerzy Małecki skierowali interpelację poselską do minister rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie zmiany przepisów, jaka pomogłaby kandydatom na radców prawnych i adwokatów w podjęciu szkolenia zawodowego na aplikacji. Chodzi o bardzo wysokie opłaty za te aplikacje, które zdaniem posłów mogłyby być finansowane przez urzędy pracy z pieniędzy Funduszu Pracy.

W odpowiedzi na interpelację wiceszef resortu Stanisław Szwed zauważył, że wsparcie finansowe ze strony urzędów pracy jest uruchamiane, gdy zarejestrowany bezrobotny nie może znaleźć zatrudnienia i potrzebuje dodatkowego wsparcia. Wprowadzenie możliwości finansowania aplikacji prawniczych ze środków Funduszu Pracy mogłoby spowodować sztuczne rejestrowanie się w urzędach pracy absolwentów prawa z chęci uzyskania środków na aplikację prawniczą, a nie ze względu na trudności z uzyskaniem zatrudnienia. Jeżeli zaś barierą w dostępie do tych zawodów są zbyt wysokie opłaty za odbycie aplikacji, adresatem takiej interpelacji powinien być minister sprawiedliwości.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono