Opłaty za aplikacje nie mogą być finansowane z Funduszu Pracy

Posłowie apelują o pomoc finansową państwa dla aplikantów prawniczych. Wysokie opłaty za aplikacje nie mogą być finansowane z Funduszu Pracy – odpowiada resort rodziny, uznając, że to sprawa dla ministra sprawiedliwości.

Aktualizacja: 05.10.2017 09:07 Publikacja: 05.10.2017 08:06

Opłaty za aplikacje nie mogą być finansowane z Funduszu Pracy

Foto: Adobe Stock

Posłowie PiS Adam Ołdakowski, Jerzy Gosiewski i Jerzy Małecki skierowali interpelację poselską do minister rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie zmiany przepisów, jaka pomogłaby kandydatom na radców prawnych i adwokatów w podjęciu szkolenia zawodowego na aplikacji. Chodzi o bardzo wysokie opłaty za te aplikacje, które zdaniem posłów mogłyby być finansowane przez urzędy pracy z pieniędzy Funduszu Pracy.

W odpowiedzi na interpelację wiceszef resortu Stanisław Szwed zauważył, że wsparcie finansowe ze strony urzędów pracy jest uruchamiane, gdy zarejestrowany bezrobotny nie może znaleźć zatrudnienia i potrzebuje dodatkowego wsparcia. Wprowadzenie możliwości finansowania aplikacji prawniczych ze środków Funduszu Pracy mogłoby spowodować sztuczne rejestrowanie się w urzędach pracy absolwentów prawa z chęci uzyskania środków na aplikację prawniczą, a nie ze względu na trudności z uzyskaniem zatrudnienia. Jeżeli zaś barierą w dostępie do tych zawodów są zbyt wysokie opłaty za odbycie aplikacji, adresatem takiej interpelacji powinien być minister sprawiedliwości.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem