Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.06.2019 10:10 Publikacja: 05.06.2019 10:10
Foto: AdobeStock
Banki, które zgłaszają do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor firmy opóźniające się w spłacie rat kredytów, zwiększają swoją szansę na odzyskanie zaległości. Choć wszystkie informacje o kredytach, zarówno spłacanych w terminie, jak i tych opóźnianych, znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej, to jednak nie każdy do BIK może zajrzeć. Aby za pośrednictwem BIG InfoMonitor otrzymać, widoczne w BIK, dane o spłacalności kredytów sprawdzanego przedsiębiorstwa, poddawana weryfikacji firma musi wyrazić na to zgodę. Co nie zawsze wchodzi w grę, a na dodatek nie ma już mowy o dyskretnym przeprowadzaniu całej operacji. Tymczasem jeśli zainteresowany odpytuje o firmę wyłącznie bazę BIG InfoMonitor, zgodnie z prawem robi to bez zgody weryfikowanego podmiotu. O tym, czy ktoś o niego pytał w rejestrze dłużników, dowie się w momencie, gdy pobierze „Raport o sobie". Sprawdzającemu wystarczy wyłącznie znajomość nr NIP. Dane w BIG InfoMonitor są więc łatwiej i zarazem szerzej dostępne. Jeśli bank umieszcza zaległość swojego klienta w BIG, ma szansę podzielić się tą wiedzą z potencjalnymi partnerami biznesowymi niesolidnego dłużnika – leasingodawcami, dostawcami mediów, najemcami itd. Zaczynają działać obawy, że ktoś zauważy dług, a to mobilizuje do spłaty. W przypadku zaległości wobec banku nie można tłumaczyć się sporem z kontrahentem o jakość otrzymanego towaru czy też zapomnieniem w opłaceniu bieżących rachunków. Niespłacenie kredytu jest odbierane wyjątkowo negatywnie.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Sektor budownictwa, ze względu na swoją złożoność, jest szczególnie narażony na zjawisko zatorów płatniczych. Aż...
Sensory, drony czy AI pomagają, choć nie są lekarstwem na strukturalny deficyt rąk do pracy w budownictwie.
W dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości rynkowej przedsiębiorcy muszą umiejętnie zarządzać ryzykiem występ...
Wcześniejsze problemy z pozrywanymi łańcuchami dostaw, w połączeniu z obecnymi spadkami koniunktury w europejski...
70 proc. liderów jest zdania, że nowa rola działów HR polega na uwolnieniu w pełni ludzkiego potencjału. Sprzymi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas