Nie znaczy to jednak, iż rynek się nie zmienia, a jego monitorowanie i ocena kondycji, a co dopiero perspektyw rozwoju uczestników jest łatwa.
Trzeba pamiętać, iż zupełnie różne tendencje zauważyć można w sprzedaży np. komputerów osobistych (stagnacja lub spadek), inne w sprzedaży telefonów (stabilny, ale łagodny wzrost ogółem, duża niepewność co do poszczególnych marek), a jeszcze inne w sprzedaży serwerów czy urządzeń peryferyjnych. Trwa też walka o zajęcie jak najlepszego miejsca w handlu internetowym, gdzie urządzenia elektroniczne są jednym z najdynamiczniejszych rynków, między innymi ze względu na unifikację przedmiotów i ich rozpoznawalność przez końcowego odbiorcę. Rozwój jest możliwy również dlatego, że dystrybutorzy prześcigają się w jak najbardziej efektywnym plasowaniu swoich produktów w sieci, stale udoskonalając ten kanał dystrybucji poprzez przyjazne interfejsy, ułatwienia w zwrocie towarów czy niewiarygodnie krótki czas dostawy.
Obrót elektroniką jest ściśle związany z usługami faktoringu, a także innymi usługami finansowania handlu, w tym przede wszystkim z gwarancjami. Trudno chyba byłoby wskazać znaczący podmiot z tej branży niekorzystający z faktoringu. Bank Millennium od lat aktywnie uczestniczy w finansowaniu podmiotów z branży, dostarczając finansowanie największym dystrybutorom na rynku. Kluczem do wspólnego sukcesu jest zautomatyzowanie zarządzania limitami, w tym limitami ubezpieczenia należności, i oczywiście pełna automatyzacja rozliczeń. Oferta uzupełniana jest przez linie gwarancyjne lub akredytywy dla tych podmiotów, które swoje towary importują bezpośrednio z rynków wschodnich.
Oprócz finansowania, dobrej koniunktury i dalszego doskonalenia oferty dla końcowego klienta branża potrzebuje jednak stabilizacji prawnej, w tym przede wszystkim uporania się z problemem wyłudzeń z lat 2011–2014. Kwestia ta kładzie się cieniem na całej branży i w najbliższych kilkunastu miesiącach należy się spodziewać kolejnych decyzji, które będą prowadzić do dalszej dużej niepewności na rynku. Na szczęście konkretną i najważniejszą pozytywną zmianą w tym zakresie było wprowadzenie jeszcze w 2015 roku podatku odwróconego i co ciekawe, obecnie sami przedsiębiorcy skutecznie postulują o rozszerzenie katalogu produktów objętych tym mechanizmem. Jeśli chodzi więc o bieżące rozliczenia, uczestnicy obrotu są bezpieczni. Bagaż lat poprzednich pozostanie jednak na długo.