Kto i kiedy odpowiada za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Aby doszło do ukarania konkretnej osoby ws. naruszenia dyscypliny finansów publicznych, kontrolerzy czy też regionalne komisje orzekające muszą wykazać łączne spełnienie licznych przesłanek odpowiedzialności.

Publikacja: 07.02.2024 02:00

Kto i kiedy odpowiada za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Foto: Adobe Stock

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych to zmora wszystkich tych, których obejmuje zakres podmiotowy ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (dalej: uondfp). Tymczasem, żeby doszło do skutecznego ukarania, musi zostać wykazany (i to łącznie) cały szereg przesłanek, o których kontrolerzy czy też orzekające w pierwszej instancji regionalne komisje orzekające (RKO) niejednokrotnie zapominają.

Dlatego warto zaprezentować orzeczenie Głównej Komisji Orzekającej z 23 marca 2023 r. (BDF1.4800.96.2022), w którym komisja bardzo trafnie, uchylając orzeczenie i przekazując sprawę do ponownego rozpoznania przez RKO, przypomniała, czym powinni się kierować rzecznicy dyscyplinarni i komisje orzekające w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?