Co dalej z opłatą planistyczną

Sposób naliczania opłaty planistycznej sprawia, że mnóstwo gruntów pozostaje przez wiele lat niewykorzystanych zgodnie z potencjałem wynikającym z planu miejscowego.

Publikacja: 24.01.2024 02:00

Co dalej z opłatą planistyczną

Foto: Adobe Stock

W ciągu ostatniego roku mieliśmy do czynienia z szeregiem zmian w przepisach regulujących planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Czas pokaże, czy będą one lepsze od dotychczas obowiązujących regulacji, niemniej przedstawiciele administracji oraz rynku nieruchomości już teraz wskazują na liczne problemy, z którymi przyjdzie im się zmierzyć.

Ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadziła wiele zmian, które będą wchodziły w życie etapami. Jedną z najważniejszych jest zmiana dotycząca studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które dotąd nie miało statusu dokumentu stanowiącego, gdyż nie było dokumentem prawa miejscowego. W „nowym rozdaniu” studium zostało zastąpione planem ogólnym, który docelowo stanie się aktem prawa miejscowego i od którego będzie zależał sposób zagospodarowania danej gminy.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona