Zlecenie lekarskie ma być na piśmie

Po śmierci dziecka, któremu podano niewłaściwy lek, resort zdrowia chce szkolić pielęgniarki z wykonywania zleceń lekarskich. Ministerstwo powinno przeszkolić także lekarzy – uważają pielęgniarki.

Publikacja: 31.08.2016 07:33

Zlecenie lekarskie ma być na piśmie

Foto: Fotorzepa/Michał Walczak

Po lipcowej tragedii w krakowskim szpitalu, w którym pielęgniarka pomyliła opakowania i podała niemowlęciu chlorek potasu, Ministerstwo Zdrowia w specjalnym komunikacie przypomniało pielęgniarkom zasady wykonywania zleceń lekarskich. A szpitalom zaleciło przeprowadzenie szkoleń przypominających siostrom te zasady.

Według Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych (NIPiP) szkolenia powinny dotyczyć także medyków:

– Lekarze mogą je odbywać wspólnie z nami, bo dotyczą współpracy obu grup zawodowych – uważa Sebastian Irzykowski, wiceprezes NIPiP.

Resort przypomina, że zlecenie powinno mieć formę pisemną.

– W praktyce bywa jednak, że lekarz wydaje zlecenie ustnie i zapomina wpisać go do karty zleceń. Dlatego od lat postulujemy, by lekarze wpisywali zlecenia do dokumentacji medycznej, najlepiej elektronicznej, a pielęgniarka poświadczała je własnym podpisem – dodaje Irzykowski. I choć przyznaje, że to zwiększy biurokrację, pozwoli uniknąć działań niepożądanych związanych z podawaniem leków.

– Gdy pielęgniarka ma je na piśmie, może sprawdzić, czy podaje właściwą substancję, o właściwym czasie i we właściwej dawce – tłumaczy Irzykowski.

Pielęgniarki uważają, że do tragedii takich jak w Krakowie dochodzi także ze względu na niewłaściwe oznakowanie leków. Groźny w dużych dawkach chlorek potasu i obojętna sól fizjologiczna podawane są w podobnych opakowaniach.

– Rzeczywiście, ampułki, szczególnie leków silnie i bardzo silnie działających, czyli trucizn, są bardzo podobne. Łatwo je pomylić, zwłaszcza na oddziałach szpitalnych, gdzie ampułki przechowywane są luzem – przyznaje Roman Grzechnik, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie i kierownik apteki szpitala w Szczytnie. Jego zdaniem pomogłoby wprowadzenie szczególnych oznaczeń, np. kolorem lub symbolem, który nie budziłby wątpliwości.

Pielęgniarki chcą zaapelować o to do ministra zdrowia.

– Uważamy, że znacznie poprawi to bezpieczeństwo – mówi wiceprezes NIPiP.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie