- W obecnej, powodziowej sytuacji Polski, z całą pewnością ogromne rozlewiska wód rzecznych będą podlegały długiemu opadaniu, a jako woda stojąca, będą stanowiły miejsca namnażania się komarów. Do rozwoju komarów potrzebna jest bowiem woda - zaznacza GIS. - Mimo to, obecnie nie ma w Polsce ryzyka zakażenia się żadną groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary regularnie występujące na naszym terytorium, nawet jeśli ich ilość będzie zwielokrotniona w warunkach np. podtopień.
Czytaj też:
Plaga komarów w Polsce. Rząd udzieli pomocy
Poseł PiS chce, by wojska chemiczne pomogły z komarami
Chcesz pozbyć się komarów? Słuchaj dubstepu
GIS wyjaśnia, że Polska jest krajem, w którym występuje klimat umiarkowany przejściowy. Amplituda temperatur oraz wilgotność występujące w takim klimacie są niewystarczające do rozwoju gatunków komarów, które występują np. w Afryce, Azji, Ameryce. To tam komary są przyczyną wielu groźnych dla człowieka chorób zakaźnych (np. malarii, żółtej gorączki, gorączki Denga itp.).
W tej chwili jednak duże skupiska komarów, zwłaszcza na terenach zalewowych, mogą być po prostu bardzo uciążliwe dla ludzi i zwierząt. Dlatego GIS zaleca następujące metody ochrony przed komarami:
1. unikanie przebywania na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór),
2. stosowanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami,
3. stosowanie mechanicznych barier w oknach i drzwiach (siatki na owady lub moskitiery), które będą uniemożliwiać przedostawanie się owadów do domów przez otwarte okna i drzwi,
4. stosowanie dostępnych w sklepach preparatów odstraszających komary.
Środki te dostępne są w różnych postaciach: sprayu, płynu, mleczka, kremu, żelu lub chusteczek. Są też spirale, elektrofumigatory i lampy owadobójcze. Kupując takie produkty trzeba zwracać uwagę, czy posiadają pozwolenie na obrót – a zatem czy są przebadane, bezpieczne i skuteczne. Brak pozwolenia równa się potencjalne niebezpieczeństwo. Pozwolenie można znaleźć na etykiecie produktu, ale także w urzędowym wykazie: http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biobójcze.