fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Rzecznik Praw Pacjenta w sprawie ulg komunikacyjnych dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi

Adobe Stock
Przyznanie ulg kolejowych dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi mogłoby wesprzeć dobrowolne krwiodawstwo, a tym samym ograniczyć problem niedoborów krwi w regionalnych centrach krwiodawstwa - uważa Rzecznik Praw Pacjenta.

Wczoraj, 14 czerwca, obchodzony był Światowy Dzień Krwiodawstwa. Według najnowszych danych z portalu krew.info wynika, że w żadnej spośród 8 grup krwi w 21 regionalnych centrach krwiodawstwa nie stwierdzono nadmiaru krwi. Ponadto aż w 52 przypadkach stan zaopatrzenia określono jako "krew pilnie potrzebna". Jedynie w 30 proc. stan zapasów krwi jest optymalny, zaś w 70 proc. utrzymuje się na poziomie średnim lub pilnie potrzebnym.

- Wobec niewystarczających zasobów krwi w poszczególnych regionach Polski, należałoby podjąć szersze działania mające zachęcić do oddawania krwi – stwierdził Bartłomiej Chmielowiec w swoim wystąpieniu do Ministra Infrastruktury.

Rzecznik proponuje znowelizowanie ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego i włączenie Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi do grona osób, którym przysługuje prawo do przejazdu koleją w klasie 2 z ulgą na poziomie minimum 39 proc.podstawowej ceny biletu.

- Daje się zauważyć jednoznaczną tendencję, że zdecydowana większość osób deklaruje oddawanie krwi w pierwszej kolejności mając na względzie szlachetność tej idei. Jest to postawa zasługująca na najwyższe uznanie. Jednakże wzmocnienie tych szlachetnych pobudek, możliwością uzyskania proponowanej przeze mnie ulgi w przejazdach koleją, bez wątpienia mogłoby przyczynić się do wzrostu liczby osób zainteresowanych oddawaniem krwi - dodał Rzecznik.

Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta przyznanie ulg kolejowych Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi sprawi, że ewentualne uzyskanie stosownych uprawnień będzie wymagać systematycznego oddawania krwi.

Bartłomiej Chmielowiec przypomniał także w swoim wystąpieniu, że do początku lat 90-tych ubiegłego stulecia obowiązywał „Bilet bezpłatny bezterminowy, dowolnej klasy, na przejazd w obrębie wszystkich dokp dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi PKP I stopnia".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA