fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Elektroniczna dokumentacja medyczna - Karta leczenia szpitalnego rozpocznie cyfryzację

www.sxc.hu
Uściślenie definicji elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) i przesunięcie daty wprowadzenia jej w życie.

Elektroniczna dokumentacja medyczna może być prowadzona również poza Systemem Informacji Medycznej, czyli niezależnie od uruchomienia elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych platformy P1 – przewiduje przyjęta wczoraj przez Radę Ministrów nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Zmianę wymusiło m.in. opóźnienie wdrożenia platformy P1, która służy wymianie elektronicznej dokumentacji medycznej. Kolejna zmiana wynika z nieprzygotowania samych podmiotów medycznych do przejścia od 1 stycznia 2018 r. na dokumentację medyczną wyłącznie w formie papierowej. Nowelizacja nie tylko przesuwa terminy wprowadzenia EDM, ale dzieli je na etapy.

Jako pierwsze, od 1 stycznia 2019 r., w formie elektronicznej obowiązywać będą: karta informacyjna leczenia szpitalnego, karta odmowy przyjęcia do szpitala oraz informacja pisemna lekarza specjalisty dla lekarza kierującego. Elektroniczne wystawianie recept będzie obowiązywało od 1 stycznia 2020 r., a elektroniczne skierowanie od 1 stycznia 2021 r. Zaproponowano, aby nowe prawo obowiązywało po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem jednego przepisu, który wejdzie w życie 1 maja 2018 r.

—kek

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA