fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Covid w reklamie nie może sugerować skuteczności leku

Adobe Stock
Zestawienie w reklamie leku informacji o działaniu przeciwwirusowym i wizualizacji nawiązującej do koronawirusa, który stopniowo zmniejsza się i zanika, narusza przepisy Prawa farmaceutycznego – uznał GIF.

Art. 53 ustawy Prawo farmaceutyczne, zgodnie z którym reklama produktu leczniczego nie może wprowadzać w błąd oraz art. 56 pkt. 2 tej ustawy, który stanowi, że reklama produktu leczniczego nie może zawierać informacji niezgodnych z zatwierdzoną Charakterystyką Produktu Leczniczego (ChPL), narusza, zdaniem Głównego Inspektora Farmaceutycznego (GIF) reklama Neosine Forte, sugerująca jego skuteczność w zwalczaniu koronawirusa Covid-19.

31 marca 2020 r. GIF nakazał spółce Aflofarm Farmacja Polska natychmiastowe zaprzestanie prowadzenia reklamy produktu leczniczego Neosine Forte w postaci spotu telewizyjnego, w którym pokazano opakowanie produktu i wizualizację nawiązującą do koronawirusa Covid-19, która zmniejsza się i stopniowo zanika.

„Tym samym odbiorca reklamy otrzymuje przekaz, zgodnie z którym produkt leczniczy neosine forte tabletki wykazuje skuteczność wobec zakażeń koronawirusem lub może chronić przed takim zakażeniem" – napisał w uzasadnieniu GIF, uznając, że spot wprowadza odbiorcę w błąd, ponieważ sugeruje, że produkt leczniczy wykazuje aktywność wobec koronawirusa i być stosowany w jego zapobieganiu lub leczeniu. Nie znajduje to jednak potwierdzenia ani w treści ChPL, ani w treści ulotki dla pacjenta.

Zdaniem GIF reklama w sposób „wyjątkowo nieetyczny" oraz „rażący i godny potępienia" wykorzystywała stan epidemii.

Dwa dni później GIF wydał kolejną decyzję w sprawie innej reklamy produktu leczniczego, sugerującej jego skuteczność w zwalczaniu koronawirusa Covid-19. Nakazuje w niej spółce Tactica Pharmaceuticals natychmiastowe zaprzestanie prowadzenia reklamy produktu leczniczego Gardimax Medica Spray i Dektac, skierowanej do osób uprawnionych do wystawiania recept (lekarzy, farmaceutów, części pielęgniarek) oraz osób prowadzących obrót produktami leczniczymi (farmaceutów). W ulotce zatytułowanej „Zdystansuj wirusa w 5 krokach" napisano, że pierwszy ze specyfików zwalcza wirusy, a drugi obniża gorączkę.

„Dwa spośród zalecanych przez podmiot prowadzący reklamę pięciu kroków do zdystansowania wirusa są fałszywe: produkt leczniczy Gardimax Medica Spray nie zwalcza wirusów, a produkt leczniczy Dektac tabletki powlekane 25 mg nie zwalcza gorączki, która jest częstym objawem infekcji wirusowej" – uzasadnił decyzję GIF. I również w tym przypadku uznał jednoczesne naruszenie art. 53 ustawy Prawo farmaceutyczne oraz art. 56 pkt. 2 tej ustawy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA