„Nie można przedstawić jednoznacznie pozytywnej czy jednoznacznie negatywnej oceny ustawy refundacyjnej" – czytamy we wstępie do sprawozdania resortu zdrowia z wykonania ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków...

Negatywnie oceniono sposób wdrożenia i wykonywania przepisów ustawy, które miały wynikać z trzech czynników. Zdaniem autorów sprawozdania nie zbudowano odpowiednich kompetencji Narodowego Funduszu Zdrowia, ministerialnego Departamentu Polityki Lekowej (DPL) i resortowej Komisji Ekonomicznej, która prowadzi negocjacje cenowe z firmami farmaceutycznymi. W DPL miano nie zapewnić odpowiedniej liczby pracowników w stosunku do nowych zadań nałożonych przez ustawę refundacyjną. W departamencie i Komisji Ekonomicznej miało też zabraknąć odpowiedniego nadzoru merytorycznego, zarządczego i politycznego nad realizacją celów oraz zapisów ustawy.

Wśród pozytywnych skutków ustawy wymieniono nowe rozwiązania prawne, które zmieniły zasady funkcjonowania rynku leków w Polsce. Ustawa miała zracjonalizować wydatki płatnika publicznego na refundacje, obniżając i monitorując ceny leków, a także wprowadzając mechanizmy stymulujące konkurencję. Ministerstwo chwali też wykorzystanie w procesie refundacyjno-cenowym nowoczesnych procedur w oparciu o aktualne standardy oceny technologii medycznych HTA (Health Technology Assesment) i medycynie opartej na dowodach klinicznych (EBM – Evidence Based Medicine) oraz poprawę standardów przejrzystości.

Skrytykowano m.in., że wbrew obietnicom nie przeznaczono oszczędności wygenerowanych dzięki reformie system refundacyjnego na finansowanie nowych technologii lekowych, w pierwszych miesiącach obowiązywania ustawy pacjenci mieli ograniczony dostęp do niektórych leków, a obwieszczenia nowych list refundacyjnych publikowane były zbyt często (co dwa miesiące), narażając apteki na straty finansowe i wywołując niepokój u pacjentów, których dotyczą wprowadzane zmiany. Większość zarzucanych ustawie błędów resort zamierza skorygować, wprowadzając tzw. dużą nowelizację ustawy refundacyjnej (DNUR), która znajduje się obecnie w konsultacjach publicznych.