Reklama
Rozwiń

#RZECZoPRAWIE, Ewa Rutkowska: badania kliniczne - demonizowanie jest krzywdzące

Dobrze, że Polska usuwa przepis - zawalidrogę, który utrudniał prowadzenie badań klinicznych - mówiła #RZECZoPRAWIE adwokat Ewa Rutkowska z KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.

Aktualizacja: 05.01.2018 14:36 Publikacja: 05.01.2018 13:35

Ewa Rutkowska

Ewa Rutkowska

Foto: rp.pl

O najnowszym projekcie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, która wprowadza korzystne zmiany w prowadzeniu badań klinicznych, rozmawiała z prawniczką red. Karolina Kowalska.

- Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wprowadzić jedną bardzo oczekiwaną i postulowaną  od lat przez środowisko badań klinicznych i naukowców zmianę.  Obecnie jest tak, że do wniosku o pozwolenie na przeprowadzenie badań klinicznych trzeba dołączyć umowy ze wszystkimi badaczami i ośrodkami. Zawieranie takich umów to bardzo skomplikowany i długi proces (może trwać wiele miesięcy), więc dopełnienie takich formalności opóźnia moment złożenia wniosku i rozpoczęcie badania klinicznego. Dlatego firmy farmaceutyczne zniechęcały się do prowadzenia badań w Polsce. Projekt przewiduje, że w miejsce takich podpisanych umów trzeba będzie opisać finansowanie badań i rekompensaty dla uczestników, dla badaczy i ośrodków oraz opis innych umów zawieranych między sponsorem badań a ośrodkiem badawczym. Natomiast umowy o prowadzenie badania klinicznego podpisywane będą mogły być równolegle z trwającym procesem zatwierdzania badania przez władze publiczne  - wyjaśniła mec. Ewa Rutkowska.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono