fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Refundacja: niejasności do wyjaśnienia przez premiera

Adobe Stock
Wyjazd kierownictwa resortu do hotelu właścicieli firmy farmaceutycznej nie miał związku ze zmianami na liście refundacyjnej – twierdzi Ministerstwo Zdrowia. Opozycji to nie przekonuje, żąda wyjaśnień.

Zapowiedzią skierowania przez posłów PO wniosku o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego skończyło się czwartkowe posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia poświęcone wyjaśnieniu „nieprawidłowości, do których miało dochodzić w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia oraz posiedzeniu kierownictwa resortu w Serocku".

Czytaj także:

Chodziło m.in. o potencjalne łamanie zapisów ustawy refundacyjnej przy refundacji leków na raka piersi oraz na rozrzedzenie krwi, o których w liście do sejmowej Komisji Zdrowia i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego informowała była naczelniczka w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji Edyta Matusik.

Prezydium sejmowej Komisji Zdrowia poprosiło o opinię CBA, a gdy to nie dopatrzyło się nieprawidłowości, złożyło doniesienie do prokuratury. Ta odpisała, że wysłała zapytanie do resortu, który zaprzeczył informacjom naczelniczki.

Posłowie komisji postanowili sami rozstrzygnąć wątpliwości, prosząc o wyjaśnienia Łukasza Szumowskiego. Zamiast szefa resortu na komisji stawili się jednak jego zastępcy – odpowiedzialny za politykę lekową Marcin Czech, którego część wątpliwości naczelniczki dotyczy bezpośrednio, i Janusz Cieszyński, wiceminister zajmujący się cyfryzacją medycyny. Podczas gdy Marcin Czech ponad godzinę tłumaczył zawiłości prawne procesu refundacyjnego, wiceminister Cieszyński zapewnił, że był on przejrzysty, a zarzuty są bezzasadne. Zaprzeczył także, jakoby wyjazdowe posiedzenie kierownictwa resortu 12 grudnia 2018 r. w hotelu należącym do właścicieli firmy farmaceutycznej miało związek z wpisaniem dwa dni później do projektu listy refundacyjnej dziewięciu leków tej firmy.

– Projekt opublikowany 12 grudnia zawierał błędy wynikające ze złego działania systemu informatycznego. Zostały zauważone i usunięte, a poprawiony projekt zawierał decyzje dotyczące wielu leków – przekonywał.

Nie przekonało to niektórych członków Komisji Zdrowia, którzy wobec nieobecności Łukasza Szumowskiego zapowiedzieli wniosek o wotum nieufności dla ministra.

– Nasze wątpliwości wobec całego narodu wyjaśni premier – powiedzieli.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA