fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Niemcy: 2,5 tys. euro kary za brak szczepień u dziecka

Stock Adobe
Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn chce, aby rodzice, którzy nie poddają swoich dzieci obowiązkowym szczepieniom, płacili wysokie kary. - Chcę zlikwidować odrę - powiedział minister w wywiadzie dla "Bild am Sonntag".

Niemieccy rodzice, którzy nie zaszczepili swoich dzieci przeciwko odrze, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 2500 euro (2800 dolarów). Ustawę o takiej treści zaproponował minister zdrowia Jens Spahn.

- Każde dziecko, które idzie do przedszkola lub do szkoły, musi być zaszczepione - mówi kategorycznie Spahn. Według jego projektu rodzice powinni być zobowiązani do przedstawienia świadectwa szczepienia dziecka. Inaczej groziłoby im wykluczenie dziecka z placówki i grzywna.

czytaj także: Odra w USA: Nieszczepieni z zakazem przebywania w miejscach publicznych

Zgodnie z danymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w okresie od marca 2018 r. do lutego tego roku Niemcy zgłosiły jedną z najwyższych w Europie liczb przypadków zachorowania na odrę.

Najwięcej, bo 2498 przypadków, zgłosiły Włochy.

Wniosek niemieckiego ministra zdrowia ma związek z coraz powszechniejszymi zachowaniami na odrę - od rozwiniętych i bogatych krajów Europ i obu Ameryk, po ubogie państwa Azji i Afryki.

Opublikowane w ubiegłym tygodniu badanie UNICEF wykazało, że w 2017 odra zabiła 110 tys. osób - to o 22 proc. więcej niż w roku poprzednim. Autorzy raportu wskazują, że jedną z przyczyn tego zjawiska jest fakt, że ponad 20 milionów dzieci na świecie nie otrzymuje pierwszej dawki szczepionki przeciwko odrze.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA