Związek metropolitarny: mieszkańcy zdecydują o metropolii Silesia

W wyniku decyzji politycznych śląskie gminy muszą ponownie zapytać mieszkańców, czy chcą metropolii Silesia.

Publikacja: 20.10.2016 18:03

Związek metropolitarny: mieszkańcy zdecydują o metropolii Silesia

Foto: 123RF

Konsultacje publiczne przeprowadzone na podstawie ustawy z 9 października 2015 r. o związkach metropolitarnych są nieważne, bo brakuje rozporządzenia do niej. Nie będzie go, bo ustawa ma być uchylona i zastąpiona nową o związku metropolitarnym w woj. śląskim. Przyjęta 27 września przez rząd, ma wkrótce trafić do Sejmu. Dopóki jej jednak nie ma, podstawą działania Górnośląskiego Związku Metropolitarnego (GZM) stała się ustawa z 2015 r., umożliwiająca powstawanie związków metropolitarnych na terenie całego kraju. W grudniu 2015 r. GZM, zrzeszający 14 miast, rozpoczął prace nad tworzeniem metropolii. Wiosną 2016 r. rozpoczęły się konsultacje społeczne, zawierające pytanie o stanowisko mieszkańców w sprawie wstąpienia miasta do GZM. Ich przeprowadzenie ustawa z 2015 r. uznaje za obligatoryjny element tworzenia lub przystąpienia do związku. Sąd jednak uznał, że bez rozporządzenia są nieważne.

Wygrana wojewody

Konsultacje przeprowadzono m.in. w Dąbrowie Górniczej na podstawie zarządzenia prezydenta miasta. Mieszkańcy opowiedzieli się w większości za przystąpieniem do GZM. Wojewoda śląski stwierdził nieważność zarządzenia, bo zostało wydane bez podstawy prawnej. Zgodnie z ustawą z 2015 r. obowiązkowe konsultacje przeprowadza się dopiero po wydaniu przez Radę Ministrów rozporządzenia ustalającego granice obszarów metropolitarnych oraz gminy wchodzące w ich skład. Takiego rozporządzenia dotychczas nie wydano. Konsultacje dotyczyły więc przystąpienia gminy do nieistniejącego podmiotu, o nieznanym obszarze i zadaniach. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach Dąbrowa Górnicza uznała to stanowisko za błędne. Zdaniem miasta ustawa nie narzuca terminu przeprowadzenia konsultacji; ważne, by się odbyły przed wydaniem przez radę miasta opinii o wstąpieniu do związku.

Sąd przyznał jednak rację wojewodzie. Orzekł, że czynności związane z procesem tworzenia związku metropolitarnego muszą być podejmowane w ściśle określonej kolejności – a więc dopiero po wydaniu rozporządzenia RM – i oddalił skargę (sygn. IV SA/Gl 643/16).

– Ewentualna decyzja o zaskarżeniu tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego zostanie podjęta po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem – mówi Łukasz Zygmunt, radca prawny Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza.

Wspólnym okiem

Dąbrowa Górnicza nie jest wyjątkiem. Podobne konsultacje przeprowadzono w Katowicach, Gliwicach, Zabrzu i innych miastach Górnego Śląska, gdy samorządowcy liczyli jeszcze na wydanie rozporządzenia Rady Ministrów. We wszystkich takich sprawach wojewoda śląski stwierdził nieważność zarządzeń prezydentów miast, a WSA w Gliwicach oddalił skargi.

Brak rozporządzenia, które miało być wydane do 30 kwietnia 2016 r., nie był jednak przypadkowy, lecz wynikał z decyzji politycznej. Już w maju 2016 r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji powstał projekt nowej ustawy o związku metropolitarnym w województwie śląskim.

Związek ma być powołany przez Radę Ministrów, a w jego skład wejdą gminy z obszaru województwa. Ma mieć 5 proc. udziału we wpływach z PIT. Metropolia Silesia miałaby być utworzona w lipcu 2017 r. i rozpocząć działalność 1 stycznia 2018 r.

– Jesteśmy specyficznym organizmem, na pewno wyjątkowym w skali kraju. Ustawa metropolitarna to nowy etap, pozwalający na współpracę samorządów, z finansowym wsparciem z budżetu państwa – ocenia Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitarnego. – Metropolia ma sprawić, że na wiele zadań, wykonywanych dotychczas przez poszczególne samorządy, będziemy patrzeć razem. Zadania, które stawia się przed związkiem metropolitarnym, to dobrze zorganizowany, sprawny transport, szybka, wygodna i tania komunikacja zbiorowa, wspólne planowanie inwestycji gospodarczych, sportowych i kulturalnych – wyjaśnia. A od decyzji miast tworzących związek metropolitarny zależy, jakie jeszcze inne zadania będzie wykonywał.

Gdyby ustawa została uchwalona do końca tego roku, rząd miałby czas do końca 2017 r. na wydanie rozporządzeń.

W czasie kolejnych trzech miesięcy samorządy woj. śląskiego będą wówczas musiały przeprowadzić nowe, obowiązkowe konsultacje społeczne. Pozytywną opinię o przystąpieniu do związku metropolitarnego musi wyrazić co najmniej 70 proc. rad miast i gmin położonych w obszarze metropolitarnym.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego