Wynagrodzenia

Płace na Wyspach szybko rosną

Fotorzepa/ Urszula Lesman
Najszybciej od prawie trzech lat wzrosły płace w Wielkiej Brytanii, co daje nadzieję, że przestanie spadać stopa życiowa na Wyspach.

Roczny wzrost płac z wyłączeniem nagród przyspieszył do 2,8 proc. w ciągu trzech miesięcy do lutego – poinformował urząd statystyczny. Średnia inflacja dla tego okresu wyniosła 2,9 proc. i przewiduje się jej spadek w kierunku 2 proc. w tym roku.

Powrót do wzrostu realnych dochodów jest dobrą wiadomością dla z trudem wiążących koniec z końcem gospodarstw domowych, w których przez ponad rok ceny rosły szybciej od płac. Zmniejszyło to wydatki konsumpcyjne w 2017 r. i spowolniło tempo wzrostu gospodarczego na Wyspach.

Najnowszy raport dotyczący płac umocnił oczekiwania, że Bank Anglii ponownie podniesie stopy procentowe w maju, mimo słabszego rozwoju gospodarki w I kwartale.

Przemawia za tym również doskonała koniunktura na rynku pracy. Zatrudnienie osiągnęło rekordowy poziom, bo między grudniem i lutym na Wyspach stworzono 55 tys. miejsc pracy, a stopa bezrobocia spadła do 4,2 proc. i jest najniższa od 1975 r. W lutym osiągnęła ona historyczne minimum na poziomie 4 proc., a płace wzrosły o 3 proc.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL