fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory we Francji

Wybory prezydenckie we Francji: Relacja na żywo

AFP
Artur Bartkiewicz
Emmanuel Macron i Marine Le Pen zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich - wynika z opublikowanych w poniedziałek przez francuskie MSW ostatecznych wyników I tury niedzielnych wyborów prezydenckich.

Dziękujemy za udział w relacji.

 

Wyniki I tury wyborów prezydenckich:

Emmanuel Macron 23,9%

Marine Le Pen 21,4%

Francois Fillon 19,9%

Jean Luc Melenchon 19,6%

Benoit Hamon 6,3%

Nicolas Dupont-Aignan 4,7% 

Jean Lassall 1,2%

Philippe Poutou 1,1%

François Asselineau 0,9%

Nathalie Arthaud 0,6%

Jacques Cheminade 0,2%

Druga tura wyborów we Francji odbędzie się 7 maja.

 

14:45

Można dostrzec pozytywne elementy w programach obojga kandydatów: Emannuela Macrona i Marine Le Pen, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenta Francji - ocenił polityk Kukiz'15, wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

14:10

Zwycięstwo w pierwszej turze francuskich wyborów prezydenckich kandydata centrum Emmanuela Macrona to znak słabnięcia populistów, jednak cały czas są oni w grze - pisze brukselski portal Politico.

12:52

Centrysta Emmanuel Macron pokona w zaplanowanej na 7 maja drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji szefową skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen, zdobywając 61 proc. głosów - wynika z opublikowanego sondażu Opinionway.

12:45

"Nową francuską rewolucją" brytyjskie media nazywają wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, w których najwyższe poparcie uzyskali centrysta Emmanuel Macron i skrajnie prawicowa Marine Le Pen.

12:32

Szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen ostro zaatakowała centrystę Emmanuela Macrona, z którym 7 maja zmierzy się w drugiej turze wyborów. Zarzuciła mu "słabość" w obliczu terroryzmu islamskiego.

12:02

- Jeśli w najbliższym czasie Francja nie rozwiąże problemów, z którymi obecnie się boryka, to Marine Le Pen może wygrać wybory za 5 lat - uważa dziennikarz "Rzeczpospolitej" Jędrzej Bielecki. Czytaj więcej

11:42

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział komentując wyniki niedzielnej pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, że Rosja chce z tym krajem budować dobre stosunki. Moskwa - zapewnił Pieskow - szanuje wybór obywateli Francji. Czytaj więcej

11:28

Niespodziewany podwójny szok dla systemu, w ten sposób I turę wyborów prezydenckich we Francji komentuje belgijski dziennik "Le Soir", zwracając przy tym uwagę, że żadna z dwóch głównych partii politycznych nie będzie mieć swojego przedstawiciela w II turze.

11:25

Komentując wygraną centrysty Emmanuela Macrona w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji, niemiecka prasa ocenia, że przyczyniła się do tego słabość głównych partii i kryzys krajowej polityki z jej tradycyjnym podziałem na prawicę i lewicę. Czytaj więcej

11:04

Wybory prezydenckie we Francji wygra zapewne Emmanuel Macron, co oznacza, że Paryż nie zmieni swej dotychczasowej polityki w kwestii utrzymania sankcji wobec Rosji - prognozuje dziennik "Kommiersant".

10:43

Obrońcy liberalnej demokracji odetchnęli z ulgą po ogłoszeniu wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, którą wygrał centrysta Emmanuel Macron. Dobrą wiadomością dla Europy będzie jego zwycięstwo w drugiej turze - pisze "New York Times".

10:30

Wszystkie prognozy wyborcze wskazują, że proporcją 2:1 powinien w drugiej turze wygrać Emmanuel Macrone - powiedział wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak.

Jego zdaniem szanse Le Pen zależą od dynamiki dwóch tygodni, które zostały do drugiej tury. "Jeżeli Marine Le Pen będzie w stanie w jakiś sposób spolaryzować wyborców francuskich wokół tematu czy ma być to głosowanie za establishmentem czy przeciw no to być może uda jej się uzyskać większą liczbę głosów, niż pokazują prognozy, ale niestety na razie nic na to nie wskazuje" - podkreślił Bosak w radiu Plus.

10:19

Jeżeli Emmanuel Macron przyśpieszy integrację, postawi rząd polski w bardzo konkretnej sytuacji; Polska będzie się musiała opowiedzieć, za jakim modelem UE realnie się opowiada - uważa dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

10:08

Kandydatka skrajnej prawicy na prezydenta Francji Marine Le Pen nie ma szans na zwycięstwo, nawet jeśli poprze ją część wyborców Jean- Luc Mélenchona; to nie wystarczy, żeby mogła wygrać - ocenił w poniedziałek prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar.

09:50

Miejmy nadzieję, że Emmanuel Macron wygra wybory prezydenckie we Francji; trzymam za niego kciuki - powiedział poseł PO Rafał Trzaskowski. Jak dodał, zwycięstwo kandydatki skrajnej prawicy Marine Le Pen jest bardzo złym wariantem dla Europy.

09:32

Wydaje się, że Emmanuel Macron ma zwycięstwo w kieszeni i będzie przyszłym prezydentem Francji - ocenił w poniedziałek wiceszef Parlamenty Europejskiego Ryszard Czarnecki (PiS). Dodał, że z polskiego punktu widzenia stosunek Macrona do Rosji jest "dość akceptowalny", ale stosunek do UE - "mniej".

09:29

- Bardziej Macron może liczyć na to, że Le Pen nie ma z czego czerpać. Jeśli Le Pen złagodzi przekaz, to będzie mniej wiarygodna dla swoich wyborców - mówił w programie #RZECZOPOLITYCE Mirosław Oczkoś, specjalista ds. wizerunku z SGH.

09:21

09:12

08:58

Jako państwo, które szanuje demokrację będziemy szanować także każdy wybór Francuzów. Przed drugą turą wyborów prezydenckich w tym kraju, niczego bym jeszcze nie przesądzała - powiedziała w TVP Info Elżbieta Witek.

08:53

W programie wyborczym kandydata na prezydenta Francji Emmanuela Macrona są rzeczy korzystne i niepokojące z punktu widzenia polskiego interesu narodowego - ocenił doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz. Z kolei, jego zdaniem, wygrana Marine Le Pen oznaczałaby "obszar niepewności".

- Do korzystnych należy to, że ma wizję polityki migracyjnej. Po pierwsze jest świadomy, że kryzys migracyjny jest jednym z trzech głównych kryzysów, obok finansowego i militarnego, przed jakim stoi Unia Europejska. I ma wizję rozwiązywania tego problemu na "głębokim przedpolu", to znaczy robienia w krajach przejściowych, gdzie znajdują się grupy uchodźcze, obozów finansowanych przez kraje unijne, gdzie realizowano by procedury weryfikacyjne, kto spełnia kryteria bycia uchodźcą i może być wpuszczony do Unii Europejskiej - powiedział w w TOK FM Zybertowicz.

08:44

Jak wynik wyborów komentuje brytyjska prasa? - Francuska elita upokorzona, outsiderzy zwyciężają - tytułuje swój materiał "Times". Francja zagłosowała za zmianą" - pisze "Guardian". "To zwycięstwo wywoła zachwyt w europejskich stolicach " - głosi "Financial Times".

08:24

Z rozczarowaniem przyjęły zwycięstwo Emmanuela Macrona rosyjskie media. W części redakcji wynik pierwszej tury wyborów zszedł na dalszy plan, a w innych pojawiły się uszczypliwe uwagi pod adresem lidera ruchu "En Marche". "Sukces Macrona, który ma poparcie ze strony dużego kapitału, związanego ze Stanami Zjednoczonymi, jest tym bardziej dziwny, że jego ugrupowanie polityczne nie ma ani jednego przedstawiciela w parlamencie Francji" - pisze rządowa „Rossijskaja Gazieta”.

 

08:10

„Wielki wybuch”, „trzęsienie ziemi”, „skok w przepaść” – to tytuły poniedziałkowej francuskiej prasy

07:58

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują o 0,7 proc. Pomaga OPEC i francuskie wybory - podają maklerzy. W reakcji na doniesienia z Francji umacnia się euro wobec dolara USA i to zachęca inwestorów do większych zakupów surowców.

07:55

07:44

Kandydaci, którzy nie dostali się do II tury wyborów, mówią już o utworzeniu wspólnego frontu przeciwko Marine Le Pen. Takie rozwiązanie da mu przewagę w proporcji 64 do 38 - wskazuje sondaż Ipsos.

07:36

07:32

- Wynik Marine Le Pen pokazuje, że trudno będzie nie uwzględniać jej siły w przyszłych wyborach parlamentarnych - powiedziała w Radiowej Jedynce Joanna Lichocka z PiS

07:31

07:26

07:19

Wynik wyborów komentują również amerykańskie media. CNN nazywa wczorajsze głosowanie "bitwą o Francję", a "Washington Post" uważa, że zwycięstwo Marine Le Pen w drugiej turze byłoby następstwem zmian w świadomości wyborców, które wywołał Brexit i zwycięstwo Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych.

06.47

Według włoskich mediów sukces Emmanuela Macrona w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji otwiera drogę do szerokiej koalicji przeciwko przywódczyni Frontu Narodowego Marine Le Pen. Podkreśla się, że ich pojedynek zmieni Francję.

06.28

Francuzi najwyraźniej poszukują nowego przywództwa, bo pierwszą turę wygrali kandydaci spoza mainstreamu; to kolejny sygnał zmian w Europie – powiedział szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

05.46

Według opublikowanych przez francuskie MSW ostatecznych wyników I tury wyborów prezydenckich, Emmanuel Macron i  Marine Le Pen zajęli pierwsze i drugie miejsce i zmierzą się ze sobą w II turze.

Jak głosi cytowany przez Reutera komunikat MSW Macron zdobył 23,75 proc. głosów a Le Pen 21,53 proc.

Na trzecim miejscu znalazł się prawicowy konserwatysta Francois Fillon uzyskując 19,91 proc. głosów a na czwartym lewicowy polityk Jean-Luc Melenchon z 19,64 proc. głosów.

01.23

Jak poinformowało francuskie MSW po przeliczeniu 46 mln głosów (na 47 mln osób uprawnionych do głosowania) Emmanuel Macron uzyskał 23,82 proc. a Marine Le Pen 21,58 proc. głosów.

Z pozostałych kandydatów Francois Fillon uzyskał 19,96 proc. a Jean-Luc Melenchon 19,49 proc. głosów.

00:02

Na giełdzie w Tokio zanotowano znaczny wzrost kursu euro wobec dolara i jena po ogłoszeniu projekcji rezultatów I tury wyborów prezydenckich we Francji i spodziewanego zwycięstwa centrowego kandydata Emmanuela Macrona Kurs euro wobec dolara wzrósł z 1,0726 dolara w piątek do 1,0880 w poniedziałek. Równocześnie kurs europejskiej waluty wobec jena wzrósł ze 117,07 jenów do 120,88 jenów.

23:46

Angela Merkel, podobnie jak Juncker, życzy Macronowi zwycięstwa.

23:43

 

23:34

Jean-Claude Juncker życzy Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w II turze wyborów prezydenckich we Francji.

23:16

 

23:10

 

22:51

Trzęsienie ziemi czy stabilny pragmatyzm - I turę wyborów prezydenckich we Francja komentuje Bogusław Chrabota.

22:48

22:30

- Drodzy rodacy, dziś, w niedzielę 23 kwietnia, wypowiedział się naród. W chwili, kiedy nasz kraj przechodzi szczególny okres swojej historii, naznaczony terroryzmem, wyzwaniami gospodarczymi, problemami społecznymi i ekologicznymi, naród wypowiedział się najlepiej, jak było można, idąc masowo do głosowania. I zdecydował dać mi pierwsze miejsce w pierwszej turze wyborów - powiedział Macron, dziękując kolejno wszystkim kontrkandydatom.

Następnie Macron zwrócił się do zwolenników i współtwórców partii En Marche!: - W ciągu roku zmieniliśmy obraz francuskiego życia polityki. Dziś wieczór wygrało zaangażowanie dla ojczyzny i energia dla wspólnego działania ponad podziałami politycznymi. Wzięliście w swoje ręce przyszłość kraju, pokazaliście, że nadzieja dla naszego kraju to nie sen. Oddawaliście całe dnie, a gdy to nie starczało, także i noce. Nie poddawajcie się nigdy i nie zapomnijcie tych miesięcy, w czasie których zmieniliście kurs naszego kraju. Musicie kontynuować tę drogę.

- Milionom Francuzek i Francuzów, którzy mi zaufali i zagłosowali na mnie, chcę powiedzieć dziękuję. Zwracam się dziś do wszystkich francuskich obywateli: znam wasze oczekiwania i pragnę, za dwa tygodnie zostać waszym prezydentem. Prezydentem całego francuskiego narodu, prezydentem patriotów wobec zagrożenie ze strony nacjonalistów, prezydentem, który chroni, zmienia i buduje - zadeklarował Macron.

- Drodzy rodacy, jest tylko jednak Francja. Nasza. Francja patriotów, w Europie, która ochrania, i którą musimy odnowić. To ogromne zadanie. Jestem gotów się tego podjąć, u waszego boku. Walka zaczyna się dziś wieczór. I tę walkę wygramy! Niech żyje Republika, niech żyje Francja! - zakończył wystąpienie Emmanuel Macron.

Źródło zdjęcia: AFP

22:25

Przy placu Bastylii trwają zamieszki z udziałem 300-400 anarchistów, którzy protestują przeciwko wyborom. Przerwali kordon policji i tłuką witryny sklepów, banków, niszczą słupy reklamowe.

22:14

 

22:05

- Nie takiego rezultatu oczekiwaliśmy  - powiedział  Jen-Luc Melenchon z lewicowej La France Insoumise (według sondażowych wyników uzyskał ok. 19,2 % głosów). - Ale oczywiście uznamy rezultaty, gdy będą już oficjalne. Ale już dziś możemy być dumni z tego, co przedsięwzięliśmy i zrealizowaliśmy - dodał. Kandydat wezwał swoich zwolenników, by wypowiedzieli się, na kogo chcą głosować w drugiej turze.

Źródło zdjęcia: AFP

21:54

- To był rozczarowująca kampania, zrobiono wszystko, by zniechęcić Francuzów do polityki. Mimo to masowo poszliście głosować, dowodząc przywiązania do demokracji. Dziękuję z całego serca za dwa miliony głosów, które na mnie oddaliście - powiedział kandydat Debout La France Nicolas Dupont-Aignan (według sondażów uzyskał ok. 4,9 % głosów). W sprawie drugiej tury jednak, na razie nie wypowiedział się za żadnym z kandydatów. Obiecał podjąć tę decyzje w najbliższych dniach.

21:44

Francuskie MSW informuje, że częściowe wyniki po przeliczeniu 20 mln kart wyborczych wskazują na wygraną Marine Le Pen - pisze agencja Reuters. Według tych danych Le Pen ma 24,38 proc. głosów, a Emmanuel Macron 22,19 proc.

21:42

Tak się cieszą zwolennicy Le Pen.

 

21:33

Bez Francji Unii po prostu nie będzie. Pojawi się pewnie jakiś inny projekt integracyjny, ale selekcja do niego będzie już znacznie bardziej restrykcyjna - pisze Anna Słojewska.

Źródło zdjęcia: AFP

21:20

- Chciałabym wyrazić wam, francuscy patriotyczni wyborcy, moją głęboką wdzięczność. Pierwszy etap, który powinien zawieść Francuzów do Pałacu Elizejskiego, został pokonany. To historyczny wynik. Ciąży na mnie ogromna odpowiedzialność: obrona narodu francuskiego, jego jedności, jego bezpieczeństwa, jego kultury, jego niepodległości - mówiła Marine Le Pen po ogłoszeniu sondażowych wyników I tury wyborów prezydenckich.

- To akt francuskiej dumy. Dumy narodu, który podnosi głowę. Narodu, który jest pewien swoich wartości i który wierzy w przyszłość. Wszyscy Francuzi dostrzegli, że podjęto próbę zduszenia debaty politycznej. Druga debata się jednak odbędzie. I Francuzi powinni skorzystać z tej historycznej szansy - dodała Le Pen.

- Apeluję do wszystkich szczerych patriotów, by mnie poparli w drugiej turze. To najwyższy interes kraju, w grę wchodzi rzecz najważniejsza: przetrwanie Francji. Niech żyje naród francuski, niech żyje Republika, niech żyje Francja! - podsumowała liderka Frontu Narodowego.

Źródło zdjęcia: AFP

21:19

- Każdy polski patriota powinien dziś trzymać kciuki za Macrona - przekonuje w TVN24 Marek Migalski.

21:17

- Wyniki sondażu exit poll pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji wskazują, że będzie "front republikański" przeciwko Marine Le Pen - powiedział PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, pracujący w Polsce i we Francji. - Front republikański, czyli powtórka trochę z roku 2002, kiedy to do drugiej tury wszedł Jean Marie Le Pen i wówczas wszystkie siły polityczne jednoczyły się. Tu można przewidywać taki ruch, szczególnie, że Nicolas Sarkozy już o tym, pytany, wspominał – czyli przełożenie głosów, rekomendacja głosowania na Manuela Macrona – powiedział Mistewicz. - To oznacza, że Manuel Macron zostałby – jeżeli ta konstrukcja by się utrzymała – prezydentem Francji. Czyli wszyscy przeciwko Marine Le Pen – to jest w tej chwili najbardziej prawdopodobny scenariusz – podsumował prezes Instytutu Nowych Mediów.

Źródło zdjęcia: AFP

21:06

- Bez cienia wątpliwości, deklaruję dziś poparcie dla Emmanuela Macrona, i wspieram w jego w walce ze skrajną prawicą, która prowadzi kraj do katastrofy - mówi były premier Alain Juppe.

21:05

Według najnowszych szacunków Ipsos Macron zdobył 23,7 proc. głosów, Le Pen - 21,9 proc. głosów, Fillon - 19,7 proc. głosów i Melenchon - 19,2 proc. głosów.

21:04

 

21:02

 

20:56

 

20:55

 

20:51

 

20:49

"Tak, jak w pierwszej turze, 7 maja będę głosował na Macrona. Każdy musi zdać sobie sprawę z powagi sytuacji i zrobić wszystko dla zjednoczenia. Dla Francji" - napisał na Twitterze były premier Francji Manuel Valls.

 

20:44

Francois Fillon wezwał do głosowania przeciw Marine Le Pen. - Będę głosował na Emmanuela Macrona - zapowiedział. - Drodzy rodacy, mimo wszelkich starań, mimo determinacji nie udało mi się was przekonać. Zwracam się do wszystkich, którzy mnie poparli, i tych, którzy popierali mnie przez ostatnie lata - zostańcie zjednoczeni, zdeterminowani - Francja potrzebuje waszej siły. Ekstremizm może przynieść Francji tylko nieszczęście i podziały. Nie ma innego wyjścia, niż głosowanie przeciwko skrajnej prawicy. Ja zagłosuję na Emmanuela Macrona. Niech żyje Francja, niech żyje Republika! - mówił Fillon.

Źródło zdjęcia: AFP

20:41

- Wzywam rodaków do głosowania w drugiej turze na Emmanuela Macrona. Trzeba pokonać Front Narodowy. Nie możemy pozwolić, by Francja zrobiła krok wstecz, a Francuzi zostali podzieleni - zaapelował francuski premier Bernard Cazneuve.

Źródło zdjęcia: AFP

20:40

 

20:39


20:36

- Rozpoczynamy dziś nowy rozdział życia politycznego we Francji - powiedział AFP Emmanuel Macron. - Francuzi wyrazili życzenie odnowy - dodał.

20:24

- Francja, mam nadzieję, postawi tamę populizmowi w Europie - mówi w TVN24 Radosław Sikorski.

20:23

 

20:15

Benoit Hamon, kandydat Partii Socjalistycznej, który zdobył 6,2 proc. głosów apeluje: - Sytuacja jest poważna. Musimy pokonać prawicę. Wzywam do głosowania na Emmanuela Macrona. Lewica nie umarła!

Źródło zdjęcia: AFP

20:13

Sondaże przed I turą wskazywały, że jeśli w II turze zmierzą się ze sobą Macron i Le Pen, wówczas centrowy kandydat pokona liderkę Frontu Narodowego w stosunku 65 do 35 proc.

20:12

 

20:00

Emmanuel Macron i Marine Le Pen przeszli do II tury wyborów prezydenckich - wynika z pierwszego sondażu opublikowanego we Francji po zamknięciu lokali wyborczych.

Macron zdobył 24 proc. głosów, Le Pen - 22 proc. głosów, Melenchon i Fillon - po  20 proc. głosów.

Źródło zdjęcia: AFP

19:57

Tymczasem francuskie MSW ostrzega przed fałszywymi sondażami pojawiającymi się w mediach społecznościowych.

19:54

Belgijskie media podają, że I turę wygrał Emmanuel Macron z 24 proc. głosów. Marine Le Pen i Francois Fillon mieli uzyskać po ok. 21 proc. głosów. Kandydat lewicy Jean-Luc Melenchon otrzymał 19 proc.

Źródło zdjęcia: AFP

19:48

 

19:45

Paweł Kowal w TVN24 o Marine Le Pen: Z perspektywy Polski nie widzę plusów - jest antyeuropejska i profrancuska.

19:37

 

19:18

 

19:15

Belgijski "Le Soir", powołujący się na swoje źródła, twierdzi, że zwycięstwo Emmanuela Macrona w I turze jest przesądzone, nie wiadomo jednak kto wejdzie wraz z nim do II tury.

Źródło zdjęcia: AFP

19:10

Francois Hollande już zagłosował na swojego następcę.

Źródło zdjęcia: AFP

18:49

W Białym Domu obserwują to, co dzieje się we Francji.

 

18:28

 

18:25

Co ciekawe AFP do grona głównych kandydatów w wyborach prezydenckich zalicza również kandydata Partii Socjalistycznej Benoita Hamona, który w sondażach nie był w stanie przekroczyć 10 proc. poparcia.

 

18:08

Jak się słucha, co chcą zgotować Francuzom i całemu światu najważniejsi kandydaci, to już zaczyna się tęsknić za François Hollande'em, który niedługo opuści Pałac Elizejski, nie próbując nawet zawalczyć o reelekcję - pisał o wyborach prezydenckich we Francji Jerzy Haszczyński.

17:31

Tak głosowali kandydaci w wyborach prezydenckich we Francji:

Źródło zdjęcia: AFP

17:14

Według Aleksandra Halla, wymarzonym kandydatem na prezydenta Francji jest Francois Fillon, a to z tego powodu, że jest on kontynuatorem tradycji Charlesa de Gaulle'a, którego Hall jest wielbicielem.

17:05

Imponująca frekwencja w wyborach prezydenckich we Francji - do 15 zagłosowało niemal 70 proc. uprawnionych.

 

16:40

Podane przez RTBF wyniki kwestionuje Eryk Mistewicz:

16:39

Według belgijskiego radia RTBF, w pierwszych godzinach głosowania we francuskich wyborach prezydenckich na czoło wysunął się centrysta Emmanuel Macron, wyprzedzając nieco kandydatkę Frontu Narodowego Marine Le Pen. Powołując się na sondaż exit poll, RTBF informuje, że do południa Macron otrzymał 24 proc. głosów, a Le Pen 22 proc. Trzeci był konserwatysta Francois Fillon z 20,5 proc. głosów, a czwarty kandydat skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon - 18 proc. RTBF nie podaje, kto przeprowadził ten sondaż ani ilu ludzi zostało nim objętych.

Źródło zdjęcia: AFP

16:22

Wybory we Francji bacznie obserwuje Eryk Mistewicz.

 

16:21

Cztery lokale wyborcze: dwa w Besancon (wsch. Francja) i dwa w Saint-Omer (dep. Pas-de-Calais, płn. wschód) ewakuowano w niedzielę przed południem na krótko ze względów bezpieczeństwa - poinformowały francuskie media. Jak podaje France Info, w okolicy wejścia do dwóch lokali wyborczych w Besancon odkryto porzucony samochód z włączonym silnikiem. W - jak się okazało - skradzionym samochodzie z podrobioną tablicą rejestracyjną znajdował się karabin. Lokale wyborcze ewakuowano na czas sprawdzania przez saperów samochodu. Inny podejrzanie wyglądający samochód spowodował krótkotrwałą ewakuację dwóch lokali wyborczych w Saint-Omer - poinformowało to samo źródło.

16:15

 

16:12

W głosowaniu Marine Le Pen próbowały przeszkodzić aktywistki Femenu.

Źródło zdjęcia: AFP

15:59

15:20

Niepewność wyniku i lęk przed zamachami - przeczytajcie reportaż PAP z Francji.

15:09

W Gujanie Francuskiej, gdzie zamknięto już lokale wyborcze wygrał Jean-Luc Melenchon z poparciem 24,72 proc. przed Marine Le Pen - 24,29 proc. Emmanuel Macron był trzeci - 18,75 proc., a Francois Fillon czwarty - 14,66 proc. Frekwencja wyniosła zaledwie 37 proc.

Źródło zdjęcia: AFP

15:08

W wyborach zagłosowała już Marine Le Pen.

Źródło zdjęcia: AFP

15:07

To właśnie jeden z czworga polityków, z którymi rozmowy prezentujemy poniżej, niemal na pewno 7 maja zostanie nowym prezydentem Francji.

15:06

- Zerwę umowy z Schengen, które zmieniły Europę w sito, przez które swobodnie i bezkarnie przechodzą islamscy terroryści i przemytnicy - zapowiadała na kilkanaście dni przed wyborami Marine Le Pen w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Źródło zdjęcia: AFP

15:05

- Niemiecki rząd, to oczywiste, działa zgodnie z interesami Niemiec, a nie całej Europy. Wąskość spojrzenia i kultury politycznej pani Merkel powoduje, że w jej oczach reszta świata to takie niedorobione Niemcy - przekonywał w 2013 roku Jean-Luc Melenchon w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Źródło zdjęcia: AFP

15:04

- Francja jest dziś w takiej kondycji gospodarczej, która nie odpowiada ani jej roli w historii, ani znaczeniu demograficznemu, ani atutom, jakimi dysponuje w Unii. Dopóki kraj nie zostanie zreformowany, nie uzdrowi finansów publicznych, dopóki nie przywróci większej wolności przedsiębiorcom, będzie słabym podbrzuszem Europy - mówił w 2014 roku Francois Fillon w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Źródło zdjęcia: AFP

15:03

- Jeśli budowa unii walutowej nie zostanie zakończona, zniszczy gospodarki naszych krajów. A na to nie pozwolimy! Dlatego państwa, które nie chcą iść dalej z integracją, nie mogą blokować tych, które mają takie ambicje. Ci, którzy chcą więcej Europy, którzy marzą o Europie, muszą mieć swobodę działania - mówił "Rzeczpospolitej" w 2016 roku Emmanuel Macron.

Źródło zdjęcia: AFP

15:02

Le Pen, jak żaden francuski polityk, wyczuła także kontekst międzynarodowy, odrzucenie „elit" w całym zachodnim świecie - pisze Jędrzej Bielecki przedstawiając sylwetkę Marine Le Pen w najnowszym "Plus Minus".

Źródło zdjęcia: AFP

15:01

Francuskie wybory prezydenckie rozpoczęły się w sobotę w zamorskiej wspólnocie terytorialnej Francji Saint-Pierre i Miquelon na Atlantyku, u brzegów kanadyjskiej Nowej Fundlandii. Według lokalnych władz uprawnionych do głosowania jest tam ok. 5 tys. osób. Także wyborcy w Gujanie Francuskiej, Polinezji Francuskiej i na francuskich wyspach na Karaibach głosowali już w sobotę.

Źródło zdjęcia: AFP

15:00

Ostatnie sondaże opublikowane przed ciszą wyborczą wskazywały, że największe szanse na przejście do II tury wyborów prezydenckich (odbędzie się 7 maja) mają Emmanuel Macron i Marine Le Pen. Tuż za nimi plasowali się Francois Fillon oraz Jean-Luc Melenchon. Różnice między tymi kandydatami były jednak na tyle niewielkie, że mieściły się w granicach błędu statystycznego.

Źródło zdjęcia: AFP

14:59

O prezydenturę Francji stara się 11 kandydatów. Oto oni:

14:58

Dlaczego mamy do czynienia z najbardziej nieprzewidywalnymi wyborami prezydenckimi w historii Francji? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy w rozmowie z dr. Łukaszem Jurczyszynem, politologiem i socjologiem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Źródło zdjęcia: AFP

14:57

- Jedna czwarta Francuzów jest zatrudniona dożywotnio przez państwo. Obawiają się wszystkiego, co zmieni ich status. Wspierają i skrajną lewicę, i skrajną prawicę – mówi Jędrzejowi Bieleckiemu znany francuski pisarz Guy Sorman. Czy to jest klucz do zrozumienia przebiegu wyborów we Francji?

Źródło zdjęcia: AFP

14:56

- Le Pen zdobywa głosy nie dlatego, że lansuje hasła skrajnej prawicy, tylko dlatego, że je ukrywa. Gdyby o tym mówiła otwarcie jak jej ojciec, pozostałaby na jego poziomie poparcia - tak o fenomenie Marine Le Pen mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wybitny francuski pisarz i filozof Alain Finkielkraut.

Źródło zdjęcia: AFP

14:55

Dziś raczej na pewno nie poznamy nowego prezydenta Francji, ale dowiemy się którzy z 11 kandydatów ubiegających się o miejsce w Pałacu Elizejskim zmierzy się ze sobą w II turze wyborów zaplanowanych na 7 maja. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo z I tury wyborów prezydenckich we Francji.

Jak przebiegała kampania wyborcza? Jak kształtowały się sondaże? O tym możecie sobie przypomnieć zaglądając tutaj.

Źródło: rp.pl/PAP/Le Monde
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA