fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Sobolewski: Najuczciwiej, gdyby Kidawa-Błońska się wycofała

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Obecnie nie ma przesłanek, by wprowadzić któryś ze stanów nadzwyczajnych - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego PiS.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich ma odbyć się 10 maja. Wprowadzony w Polsce 20 marca stan epidemii nie zmienia kalendarza wyborczego. Kandydaci opozycji apelują o przełożenie wyborów m.in. ze względu na niemożność prowadzenia kampanii. Podkreślają też, że w sytuacji zagrożenia koronawirusem nie będzie można zorganizować pracy komisji wyborczych.

By wybory mogły zostać przełożone, w Polsce musiałby zostać wprowadzony jeden ze stanów nadzwyczajnych: wyjątkowy, wojenny lub klęski żywiołowej.

Czytaj także - Minister Woś: COVID-19 to nie jest grypa

Zdaniem szefa Komitetu Wykonawczego PiS, w tej chwili nie ma ani podstaw, ani planów, by wybory przekładać. - Nie ma przesłanek, żeby wprowadzić któryś ze stanów nadzwyczajnych - stwierdził w Polskim Radiu 24 Krzysztof Sobolewski. Dodał, że wprowadzenie stanu nadzwyczajnego wiązałoby się z ograniczeniem swobód obywatelskich, a obecnie sytuacja nie wymaga takich nadzwyczajnych działań.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości odniósł się też do kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która poinformowała, że zawiesza swą kampanię i zaapelowała w liście otwartym o powszechny bojkot wyborów prezydenckich.

Zdaniem Sobolewskiego, najuczciwiej byłoby, gdyby Kidawa-Błońska zrezygnowała ze startu w wyborach i "nie udawała, że zawiesza kampanię", by następnie prowadzić "w ramach kampanii" czat na jednym z portali. Szef KW PiS zarzucił kandydatce KO hipokryzję.

Krzysztof Sobolewski wyraził też nadzieję, że przepisy "tarczy antykryzysowej", która ma złagodzić gospodarcze skutki epidemii w Polsce, jak najszybciej zostaną uchwalone i trafią na biurko prezydenta. - Liczy się każda godzina - ocenił polityk dodając, że obecnie najważniejsza jest ochrona miejsc pracy.

Źródło: Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA