fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

15 sierpnia: Nie tylko Katowice, ale też Ossów

Fotorzepa, Jerzy Dudek
15 sierpnia prezydent wręczy awanse generalskie i odbędzie się defilada wojskowa w Katowicach. Z kolei Ossów zaprasza na rekonstrukcję bitwy.

W nocy z 9 na 10 sierpnia odbyła się próbna defilada organizowana z okazji Święta Wojska Polskiego – po raz pierwszy poza stolicą państwa. Na uroczystości wybrane zostały Katowice, dla upamiętnienia powstań śląskich. Nie ma wątpliwości, że to też próba puszczenia oka władz centralnych do wyborców ze Śląska, bo uroczystość planowana jest z wielkim rozmachem.

15 sierpnia formacje wojsk zaprezentują się w ścisłym śródmieściu stolicy Śląska, m.in. na rondzie im. J. Ziętka, al. Roździeńskiego i al. Korfantego. Jak podaje MON, w defiladzie weźmie udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych.

Defiladę poprzedzą uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, który złoży wieńce pod pomnikiem Powstańców Śląskich, weźmie udział w mszy w kościele garnizonowym, na placu Chrobrego wręczy odznaczenia państwowe oraz awanse generalskie. Z informacji, które otrzymaliśmy w BBN, wynika, że prezydent mianował na stopień generała dywizji Sławomira Kowalskiego – dowódcę Centrum Operacji Lądowych – dowódcę Komponentu Lądowego oraz Krzysztofa Radomskiego – dowódcę 16. Dywizji Zmechanizowanej. Na stopień generała brygady mianowani zostali Artur Jakubczyk – zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz Krzysztof Walczak – dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a na stopień kontradmirała Piotr Nieć – dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

W trakcie uroczystości głos zabierze prezydent Duda. Nawiąże m.in. do historii powstań śląskich, a także bieżących spraw dotyczących modernizacji Sił Zbrojnych.

Po godzinie 14 ulicami miasta przejdzie defilada. Prawdopodobnie weźmie w niej udział nie tylko wojsko, ale też na zaproszenie ministra obrony orkiestra górnicza (MON nie odpowiedział nam na pytanie, czy tak się stanie). Obok polskich przedefilują również żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Na ulicach Katowic będzie można zobaczyć m.in.: czołgi Leopard 2, kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, moździerze samobieżne Rak. W podniebnej defiladzie wezmą udział m.in. myśliwce F-16, SU-22, samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130, M-346 oraz śmigłowce. Nie zabraknie też maszyn przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie, o których dzisiaj jest głośno w związku z aferą byłego marszałka Sejmu z PiS Marka Kuchcińskiego.

MON tradycyjnie nie odpowiedział na pytania „Rzeczpospolitej", m.in. ile osób może obserwować to wydarzenie. Ewa Lipka z katowickiego magistratu stwierdziła jedynie, że zgłoszenie imprezy masowej dotyczy do 20 tys. uczestników pikniku patriotycznego.

16 sierpnia na placu Sejmu Śląskiego odbędzie się koncert „Drogi do Niepodległej: Powstania Śląskie". Wykonane zostaną śląskie pieśni powstańcze oraz pieśni patriotyczne.

W przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej w całym kraju młodzi Polacy i Ukraińcy zapalą zaś znicze na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy razem z polskimi walczyli przeciwko bolszewikom. Kulminacja akcji „Płomień braterstwa" będzie miała miejsce 14 sierpnia o godz. 18 na ponad 30 cmentarzach. – To jest oddolna, apolityczna inicjatywa. W tym roku dzięki współpracy polskich harcerzy i ukraińskich skautów z organizacji Płast Polska nabiera ona nowego wymiaru – uważa Piotr Tyma, szef Związku Ukraińców w Polsce.

Jak podają organizatorzy, w walkach z bolszewikami wzięło udział od ok. 8 tys. do około 40 tys. ukraińskich żołnierzy. Ukraińskie oddziały walczyły z bolszewikami w Galicji i na Chełmszczyźnie, ich oddziały inżynieryjne budowały linię umocnień wzdłuż Wieprza. Wspólnie z wojskiem polskim uczestniczyli oni też w obronie Zamościa.

Obchody związane z 99. rocznicą Bitwy Warszawskiej odbędą się też w Radzyminie oraz Ossowie (gdzie w przyszłości ma powstać Muzeum Bitwy Warszawskiej, ale jego budowa finansowana przez MON jest opóźniona). W Ossowie zaplanowano m.in. widowisko plenerowe, czyli rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej (godz. 14) oraz piknik historyczny (godz. 15–18).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA