2014 najlepszym rokiem dla kancelarii Allen & Overy od czasu kryzysu

2014 okazał się być najlepszym rokiem na rynku fuzji i przejęć od początku kryzysu finansowego, wynika z najnowszego Indeksu M&A kancelarii Allen & Overy.

Aktualizacja: 17.01.2015 20:11 Publikacja: 17.01.2015 19:57

2014 najlepszym rokiem dla kancelarii Allen & Overy od czasu kryzysu

Foto: www.sxc.hu

W roku kalendarzowym 2014 zawarto 3.282 transakcje o łącznej wartości 3,12 bln USD. Dla porównania w 2013 r. łączna liczba transakcji wyniosła 2.263, a ich wartość 1,83 bln USD.

Ponadto w minionym roku odnotowano:

• Znaczący wzrost liczby mega transakcji: 94 globalne transakcje o wartości ponad 5 mld GBP (wzrost o 81% w stosunku do 2013 r.).

• Ogromny wzrost liczby wrogich przejęć o 600% w 2014 r. w porównaniu z 2013 r.

• Transgraniczne fuzje i przejęcia na poziomie najwyższym od 2007 r.

• Sektory o największej liczbie transakcji to TMT (technologia, media, telekomunikacja) i nauki biologiczne, a tuż za nimi sektor energetyczny.

• Rynki Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej, a po nich Azji i Pacyfiku, były najbardziej aktywne pod względem fuzji i przejęć. Kryzys na Ukrainie spowodował spadek tempa rozwoju aktywności w Rosji i byłych republikach radzieckich, a także w Europie Środkowo-Wschodniej.

Perspektywa dalszego ożywienia w 2015 r. jest uzależniona w głównej mierze od otoczenia makropolitycznego. Sytuacja gospodarcza powinna skłaniać do optymizmu, a to za sprawą mocnych fundamentów makroekonomicznych, wysokich poziomów gotówki w bilansach przedsiębiorstw, najniższych w historii poziomów stóp procentowych i ogólnej dostępności finansowania oraz względnej stabilności na rynkach kapitałowych.

Komentuje:

Jarosław Iwanicki, partner w warszawskim biurze kancelarii Allen & Overy

"Polski rynek, tak jak to było w ubiegłym roku tak i w 2015 pozostaje nadal największym i dominującym rynkiem, jeśli chodzi o ilość i wielkość transakcji fuzji i przejęć w Europie Środkowo – Wschodniej. Po okresie krótkotrwałego spowolnienia na początku 2014 roku obserwowaliśmy następnie tendencję inwestorów, pokazało się kilka interesujących i istotnych transakcji z perspektywy polskiego rynku, takich choćby jak zamknięcie przejęcia Banku BGŻ przez BNP Paribas, sprzedaż spółki Ultimo przez fundusze Adventu czy inwestycje funduszy Innova w spółki Delecta i Bakalland. Negatywny wpływ na polski rynek miała bez wątpienia sytuacja na Ukrainie. Kilka transakcji, które miały wydarzyć się w 2014 r. zostało przesuniętych na rok 2015. Można tu wskazać zwłaszcza sprzedaż spółki medycznej American Heart of Poland przez fundusze Adventu. Patrząc z perspektywy sektorów gospodarki to zdecydowanie najbardziej atrakcyjne branże w Polsce obecnie to rynek ochrony zdrowia, handel detaliczny oraz TMT. Już od jakiegoś czasu pozostają one na celowniku inwestorów, zarówno branżowych, jak i funduszy PE. Wciąż czekamy na nadciągające ożywienie jeżeli chodzi o sektor finansowy i przemysł. Wydaje się jednak, iż polski rynek powinien generować znacznie więcej transakcji fuzji i przejęć, zwłaszcza mając na względzie stabilność polskiej gospodarki i sytuację rodzimych przedsiębiorstw, a także dostęp do finansowania. Duże znaczenie dla naszego rynku będzie miała także sytuacja międzynarodowa związana z kryzysem greckim – strefy euro, czy sytuacją polityczną na Ukrainie i słabnącą gospodarką rosyjską".

Regionami, które w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu na rynku fuzji i przejęć, były Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia, pomimo spowolnienia gospodarczego w tym drugim. Transakcje w Stanach Zjednoczonych stanowiły 34% wszystkich transakcji ilościowo i 45% wartościowo. Najwięcej transakcji spółki amerykańskie zawarły w Wielkiej Brytanii. Łącznie było ich 65. Kolejne rynki to Kanada (28 transakcji) i Niemcy (20). Większość transakcji w Stanach Zjednoczonych zrealizowali inwestorzy strategiczni, którzy albo poszerzali swoje portfele, albo wkraczali w nowe obszary wzrostu.

Pomimo zróżnicowania wzrostu gospodarczego w krajach Europy Zachodniej, łączna wartość transakcji wzrosła o blisko 400 mld USD w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, osiągając wysoki poziom 863 mld USD. Do sukcesu przyczyniły się dwa silne sektory: TMT (technologia, media, telekomunikacja) i nauki biologiczne. W czwartym kwartale na rynku brytyjskim zawarto największą w ostatnich 15 latach transakcję – Aviva nabyła spółkę Friends Life za 5,6 mld GBP. Rok 2015 w Europie będzie rokiem różnorodności na rynku fuzji i przejęć. O ile obawy dotyczące sytuacji makropolitycznej nie będą miały negatywnego wpływu, w wielu sektorach powinniśmy być świadkami kluczowych transakcji.

Niepewna sytuacja gospodarcza w Rosji w świetle kryzysu na Ukrainie spowodowała zasadniczy spadek tempa rozwoju aktywności w Rosji, byłych republikach radzieckich i w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość transakcji w tych regionach stanowiła jedną dziesiątą poziomów z 2013 r. i zamknęła się kwotą 4 mld USD. Sytuacja gospodarcza Rosji wygląda poważnie w świetle oczekiwanej recesji, która dotknie jej gospodarkę w tym roku. Oczekuje się, że malejące ceny ropy naftowej nie pozostaną bez wpływu na zaufanie inwestorów, przynajmniej w krótkim okresie. Jednocześnie utrzymuje się niepewność polityczna i sankcje.

We wszystkich regionach sektor nauk biologicznych odegrał kluczową rolę w zwiększaniu aktywności na rynku fuzji i przejęć do poziomów sprzed kryzysu. Wartość transakcji w tym sektorze wyniosła 530 mld USD, do czego przyczyniły się strategie inwersji podatkowej, klify patentowe, pozbywanie się przez spółki strategicznych inwestycji oraz inwestowanie środków w mniejsze spółki biotechnologiczne realizujące projekty dotyczące prac rozwojowych nad lekami. O powrocie ofert przejęcia w ramach tzw. strategii białego rycerza świadczy największa transakcja kwartału, tj. oferta złożona przez Actavis spółce Allergan, o wartości 65 mld USD.

W 2014 r. swoją aktywność zwiększyły fundusze private equity, szczególnie w obszarze nauk biologicznych. W sytuacji, gdy priorytetem jest nadal wychodzenie z inwestycji, zaczynają się powroty znaczących wykupów. Jednakże biorąc pod uwagę to, że rozmachu nabierają strategiczne transakcje, fundusze private equity są nadal ostrożne i niechętnie konkurują wypłacaniem premii ze strategicznym graczami.

Firmy działające w sektorze TMT (technologia, media, telekomunikacja) na całym świecie przechodzą przez etap przekształceń, a rok 2014 był okresem transakcji powodujących całkowitą zmianę sytuacji. Potencjalne konsekwencje wartego 12,5 mld GBP połączenia spółki BT i EE sięgają poza Wielką Brytanię w sytuacji, gdy konsumenci na całym świecie domagają się dostępu do wysokiej jakości treści na wszelkich możliwych urządzeniach. W sytuacji rozdrabniania się rynku systemów dostarczania treści wiele firm zajmujących się tworzeniem treści korzysta z możliwości łączenia sił, o czym świadczy wspólne przedsięwzięcie spółek Apollo Global Management i 21st Century Fox, które skutkowało zebraniem w całość spółek Endemol, Shine Group i CORE Media Group.

Rok 2015 na rynku fuzji i przejęć powinien być rokiem wzrostowym w sytuacji solidnych rezerw gotówki i zaufania inwestorów, co – jak można się spodziewać – pobudzi aktywność, dodatkowo wzmocnioną strategiami prywatyzacyjnymi na wielu rynkach, w tym w Europie i w regionie Azji i Pacyfiku. Zaufaniu inwestorów towarzyszy wzrost ofert przejęć wrogich i konkurencyjnych, co obserwowaliśmy w 2014 r. i co prawdopodobnie utrzyma się. Aktywność akcjonariuszy będziemy obserwować także przy zbliżających się transakcjach, nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Z kolei likwidacja furtki prawnej sprzyjającej inwersji podatkowej spowoduje zmniejszenie liczby transakcji motywowanych podatkowo.

Komentuje:

Andrew Ballheimer, współprowadzący globalną praktykę korporacyjną w kancelarii Allen & Overy:

„Rok 2014 był w dużym stopniu rokiem oczekiwanego powrotu wzrostów na rynku fuzji i przejęć. Optymizm wśród prezesów spółek, względnie tanie finansowanie oraz niskie stopy procentowe przyczyniły się do szeregu dużych transakcji o charakterze transformacyjnym. Te warunki, a także coraz większa liczba prób wrogiego przejęcia spółek oraz pozytywna reakcja akcjonariuszy na fuzje i przejęcia, powinny pozostać kluczowymi czynnikami napędzający aktywność transakcyjną. Pozostaje jednak niepewność w otoczeniu makropolitycznym, która może hamować tę aktywność."

W roku kalendarzowym 2014 zawarto 3.282 transakcje o łącznej wartości 3,12 bln USD. Dla porównania w 2013 r. łączna liczba transakcji wyniosła 2.263, a ich wartość 1,83 bln USD.

Ponadto w minionym roku odnotowano:

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona