fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Faktura uproszczona kłopotliwa dla podatników

Adobe Stock
Ministerstwo Finansów uznaje paragony fiskalne do kwoty 450 zł, zawierające NIP nabywcy, za tzw. faktury uproszczone. Problem w tym, że przepisy nie są dostatecznie dostosowane do takiego rozwiązania.

Faktura (tzw. faktura uproszczona) może nie zawierać, w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT (tj. imienia i nazwiska lub nazwy, adresu) dotyczących nabywcy i danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8, 9 i 11–14 ustawy o VAT (m.in. stawki i kwoty podatku). Warunkiem jest, żeby faktura taka zawierała dane pozwalające określić kwotę podatku dla poszczególnych jego stawek.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że „Paragon do kwoty 450 zł brutto (100 euro) z NIP nabywcy stanowi fakturę uproszczoną" (wyjaśnienia MF z 3 stycznia 2020 r.). Zatem w sytuacji, gdy na paragonie znajdzie się NIP nabywcy, a wartość paragonu ogółem nie przekroczy 450 zł, będzie on pełnił funkcję faktury uproszczonej. W tym przypadku nabywca nie powinien otrzymać zwykłej faktury wystawionej do tego paragonu. Takie paragony należy traktować jak zwykłą fakturę (por. interpretację indyw...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA