Odliczenie VAT a rozliczenie usług gastronomicznych opłacanych bonami

Jeśli klienci przedsiębiorcy otrzymują za zakupy u niego kupony uprawniające ich do nabycia obiadów w pobliskim barze, to wydatki na taką akcję promocyjną są dla niego kosztami podatkowymi.

Publikacja: 10.09.2015 02:00

Foto: www.sxc.hu

Spółka prowadząca stację paliw rozpoczęła sprzedaż promocyjną polegającą na tym, że większe zakupy paliwa premiuje bonami do wymiany w barze na posiłek. Bar nie jest własnością spółki. Za wykorzystane w barze bony właściciel wystawia podatnikowi faktury. Czy z takich faktur podatnik może odliczać VAT? Czy na podstawie tych faktur może rozpoznawać koszty uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

W przedstawionej sytuacji nie jest prawidłowe wystawianie podatnikowi przez właściciela baru faktur za usług gastronomiczne. W istocie bowiem podatnik nie jest nabywcą usług gastronomicznych (nabywcami tych usług są klienci podatnika), lecz jedynie podmiotem opłacającym te usługi.

Tak jak w programach lojalnościowych

Jest to sytuacja podobna do mającej miejsce w przypadku wydawania nagród przez podatników organizujących na zlecenie programy lojalnościowe, którzy kosztami nagród obciążają sponsorów (którymi są najczęściej podmioty zlecające przeprowadzenie programu lojalnościowego). Jak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 7 października 2010 r. w połączonych sprawach C-53/09 oraz C-55/09, przekazywane w takich przypadkach przez sponsorów płatności za nagrody są wynagrodzeniem płaconym przez osobę trzecią za odpłatne dostawy towarów na rzecz uczestników programów lojalnościowych. Podobnie jest w omawianej sytuacji. Przekazywane przez przedsiębiorcę płatności za usługi gastronomiczne są wynagrodzeniem płaconym przez osobę trzecią (tj. przez przedsiębiorcę prowadzącego stację paliw) za odpłatne świadczenie usług gastronomicznych przez właściciela baru dla klientów, którzy otrzymali bony.

Nie faktury, tylko noty obciążeniowe

A zatem w przedstawionej sytuacji właściciel baru nie powinien obciążać podatnika fakturami, lecz notami obciążeniowymi. Faktury (lub paragony) właściciel baru powinien w przedstawionej sytuacji wystawiać nabywcom usług gastronomicznych, tj. klientom otrzymującym bony >patrz tabela.

Oznacza to, że otrzymywane przez podatnika faktury za usługi gastronomiczne nie stanowią podstawy do odliczenia podatku naliczonego. Faktury te wskazują bowiem błędnego nabywcę usług (podatnika zamiast klientów podatnika), a więc są to faktury stwierdzające czynności, które nie zostały w rzeczywistości wykonane. Takie faktury nie stanowią podstawy do odliczenia wykazanego na nich podatku (zob. art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy o VAT).

Podobnie by zresztą było, gdyby jednak uznać, że wystawianie faktur dokumentujących usługi gastronomiczne dla podatnika, o którym mowa, jest prawidłowe. Zakupy usług gastronomicznych nie uprawniają bowiem do odliczania podatku naliczonego (zob. art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

W celu osiągnięcia przychodów

Jednocześnie trzeba wyjaśnić, że koszty opłacenia usług gastronomicznych, o których mowa, są dla podatnika kosztami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodów (możliwość otrzymania bonów uprawniających do nabycia obiadów zachęca bowiem klientów do nabywania większych ilości paliwa, co przekłada się na większe przychody podatnika). Jednocześnie – jako koszty sprzedaży promocyjnej – nie są to koszty reprezentacji, a więc możliwość ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nie została wyłączona w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT.

Koszty opłacenia usług gastronomicznych mogą być zatem przez podatnika zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (w kwotach brutto, gdyż nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymywanych od właściciela baru). Odpowiednie zastosowanie ma w omawianej sytuacji, przykładowo, interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 marca 2012 r. (ITPB1/415-1296/11/AK), w której czytamy, że „organizacja sprzedaży premiowej oznacza dla spółki ponoszenie określonych wydatków, przede wszystkim związanych z zakupem stosownych nagród (telewizorów, aparatów fotograficznych, żelazek, kombinezonów itp.). Mamy więc do czynienia z wydatkami służącymi zachęceniu klientów do zakupów, a tym samym mającymi wpływ na zwiększenie przychodów. Są to zatem wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Jednocześnie przedmiotowe wydatki nie znajdują się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 cytowanej ustawy. W związku z tym wydatki te, jako pozostające w związku z przychodami ze sprzedaży, mogą stanowić w całości, stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów".

W mojej ocenie możliwości zaliczania przedmiotowych kosztów do kosztów uzyskania przychodów nie wyłącza to, że właściciel baru nieprawidłowo obciąża podatnika kosztami usług gastronomicznych, wystawiając mu faktury. Wadliwość faktur nie powoduje bowiem w omawianej sytuacji, że ponoszone koszty są niewystarczająco udokumentowane (mimo że faktury są wystawione nieprawidłowo, to mają jednak cechy dowodów księgowych w rozumieniu przepisów rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz przepisów ustawy o rachunkowości).

Brak obowiązków płatnika

Na podatniku, o którym mowa, nie ciąży obowiązek rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych od wartości przekazywanych klientom bonów. Dla klientów wartość tych bonów jest bowiem:

- przychodami z działalności gospodarczej (w tym przypadku na podatnikach, od których te przychody są uzyskiwane, nie ciążą żadne obowiązki rozliczeniowe), albo

- przychodami zwolnionymi od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT (przepis ten zwalnia od podatku wartość stanowiących przychody z innych źródeł nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą, jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł).

Autor jest doradcą podatkowym

Spółka prowadząca stację paliw rozpoczęła sprzedaż promocyjną polegającą na tym, że większe zakupy paliwa premiuje bonami do wymiany w barze na posiłek. Bar nie jest własnością spółki. Za wykorzystane w barze bony właściciel wystawia podatnikowi faktury. Czy z takich faktur podatnik może odliczać VAT? Czy na podstawie tych faktur może rozpoznawać koszty uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

W przedstawionej sytuacji nie jest prawidłowe wystawianie podatnikowi przez właściciela baru faktur za usług gastronomiczne. W istocie bowiem podatnik nie jest nabywcą usług gastronomicznych (nabywcami tych usług są klienci podatnika), lecz jedynie podmiotem opłacającym te usługi.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego