Split payment nadal budzi wątpliwości

Podmiot trzeci może na równi z dostawcą odpowiadać za nierozliczony przez niego VAT. Sytuacje takie dotyczą np. firm faktoringowych. Nie w każdym jednak przypadku mechanizm solidarnej odpowiedzialności znajdzie zastosowanie.

Publikacja: 21.06.2020 12:48

Split payment nadal budzi wątpliwości

Foto: Adobe Stock

Funkcjonujący od 1 listopada 2019 r. w rozliczeniach VAT mechanizm podzielonej płatności (MPP) wciąż budzi wiele praktycznych wątpliwości związanych z jego stosowaniem, pomimo, że w tym zakresie Ministerstwo Finansów (MF) zdążyło już wydać ponad kilkadziesiąt indywidualnych interpretacji podatkowych, a także obszerne objaśnienia opublikowane w grudniu zeszłego roku.

Przypomnijmy, że mechanizm podzielonej płatności (MPP) zastąpił stosowany wcześniej przez podatników w obrocie krajowym, mechanizm odwrotnego obciążenia służący do rozliczania VAT z tytułu nabycia tzw. towarów i usług wrażliwych. Mechanizm podzielonej płatności nakłada na podatników nabywających towary i usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, udokumentowane fakturą dotyczącą transakcji, których wartość przekracza kwotę 15 tys. zł brutto, obowiązek zapłaty za nie w ten sposób, iż wartość VAT podatnik zobowiązany jest wpłacić na specjalny rachunek bankowy dostawcy, czyli tzw. rachunek VAT.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów