fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Stawka VAT w przypadku krótkiego najmu

AdobeStock
Właściciel apartamentów udostępnianych na doby wystawia fakturę z obniżoną stawką podatku. Nie zmienia tego umowa z pośrednikiem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozstrzygnął, jak rozliczyć usługi najmu, w których zarządzanie nieruchomością przejmuje pośrednik.

Chodzi o podatniczkę, która kupiła dwa apartamenty na wynajem. Każdy lokal ma podziemne stanowisko parkingowe. Udostępnia je turystom na krótko, rozlicza się za doby. Najem to dla niej działalność dodatkowa, więc zawarła umowę o współpracę z pośrednikiem – spółką, która zarządza i udostępnia lokale turystom oraz przygotowuje je do wynajmu (sprząta, pierze pościel, ręczniki itp.) i pobiera opłaty za pobyt. Po każdym miesiącu podatniczka dostaje rozliczenie określające liczbę dniówek wynajmu i kwoty pobrane od klientów. Na tej podstawie kobieta wystawia fakturę dla pośrednika, a on obciąża ją kosztami zarządu nieruchomością i prowizją.

Kobieta opodatkowała najem według stawki 8 proc. VAT, właściwej dla usług wynajmu krótkoterminowego wymienionego w klasyfikacji PKWiU w grupie 55.2. Jednak w trakcie czynności sprawdzających pracownik urzędu skarbowego uznał, że ze względu na pośrednika powinna to być stawka 23 proc. Podatniczka wystąpiła o interpretację, by upewnić się, jaka jest właściwa stawka VAT.

Dyrektor KIS przypomniał, że w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych 8 proc., w poz. 163 wymienione zostały usługi mieszczące się w grupowaniu PKWiU 55, tj. „usługi związane z zakwaterowaniem". Stwierdził, że w opisanym przypadku stosuje się regulację wynikającą z art. 8 ust. 2a ustawy o VAT. Dotyczy ona sytuacji, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług. Przyjmuje się wówczas, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Przepis ten jest źródłem praw i obowiązków podatników w odniesieniu do świadczeń określanych mianem „odsprzedaży" usług. W związku z tym nabycie usług oraz ich późniejsza odsprzedaż (z marżą czy bez) powinny być zawsze traktowane jako dwie odrębne transakcje. W efekcie czynności wykonywane przez pośrednika na podstawie umowy o współpracy nie zmieniają przedmiotu czynności głównej. Jest to nadal usługa najmu krótkoterminowego.

Zgodnie z interpretacją obecność pośrednika została podyktowana względami organizacyjnymi. Jego rola ogranicza się do zastąpienia właściciela w czynnościach związanych z wynajmem krótkoterminowym. Czynności przewidziane w umowie pośrednik wykonuje na rachunek przedsiębiorcy, działając każdorazowo z jego upoważnienia i na jego rzecz. A zatem to wnioskodawczyni czerpie korzyści z prowadzonej działalności gospodarczej w postaci najmu. Fakt, że sama nie uczestniczy bezpośrednio w kontaktach z klientami, nie wpływa na zmianę zakresu świadczonej usługi. Dlatego tak zaklasyfikowane usługi powinny być opodatkowane 8-proc. VAT, zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

numer interpretacji: 0115-KDIT1-1.4012. 849.2017.1.AJ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA