fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Wybory korespondencyjne: jest rozporządzenie ws. przekazania spisu wyborców Poczcie

Fotorzepa, Jerzy Dudek
W sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra aktywów państwowych w sprawie przekazania spisu wyborców gminnej obwodowej komisji wyborczej oraz Poczcie Polskiej.

Rozporządzenie podpisane przez ministra Jacka Sasina to akt wykonawczy do przyjętej w czwartek ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego w tegorocznych wyborach prezydenckich. Wczoraj ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Zgodnie z rozporządzeniem, wójt, burmistrz lub prezydent miasta przekazuje spis wyborców przewodniczącemu gminnej obwodowej komisji wyborczej w postaci wydruku opatrzonego podpisem własnoręcznym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym oraz w postaci elektronicznej, podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym.

W rozporządzeniu znalazł się także zapis mówiący, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta przekazuje spis wyborców w postaci elektronicznej podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym operatorowi wyznaczonemu, tj. Poczcie Polskiej.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

W czwartek Sejm odrzucił weto Senatu ws. ws. organizacji wyborów prezydenckich. Uchwalona 6 kwietnia przez Sejm ustawa zakłada, że pierwsza i ewentualna druga tura wyborów prezydenckich w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie drogą głosowania korespondencyjnego. Głosowanie miałoby trwać od godz. 6:00 do godz. 20:00. W tym czasie głosujący musieliby umieścić kopertę z kartą do głosowania i podpisanym oświadczeniem o tajnym i osobistym oddaniu głosu do specjalnej skrzynki pocztowej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA