Ograniczenia działań przedsiębiorców przez rewitalizację

W kolejnych gminach podejmowane są uchwały, które wyznaczają obszary rewitalizacji. Przedsiębiorcy powinni orientować się, jakie skutki mogą one dla nich rodzić.

Aktualizacja: 08.03.2017 07:56 Publikacja: 08.03.2017 01:00

Ograniczenia działań przedsiębiorców przez rewitalizację

Można je podzielić na zauważalne od razu oraz takie, które mogą pojawić się dopiero w bliżej nieokreślonej przyszłości. Do pierwszej kategorii należy zaliczyć konsekwencje podjęcia przez radę gminy uchwały, która wyznacza obszar rewitalizacji. W takiej uchwale mogą pojawić się dwojakiego rodzaju postanowienia:

- w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;

- w zakresie prawa pierwokupu na rzecz gminy nieruchomości położonych w obszarze rewitalizacji.

Tak więc przedsiębiorca musi sobie zdawać sprawę, że w uchwale o rewitalizacji pojawić się mogą poważne ograniczenia, które odnoszą się do rynku nieruchomości. Na przykład ograniczenie lub nawet zupełny zakaz wydawania decyzji o warunkach zabudowy oznacza odebranie możliwości realizacji inwestycji w konkretnych miejscach. Natomiast gdyby w uchwale wprowadzono prawo pierwokupu nieruchomości przez gminę, oznaczałoby to znaczące utrudnienia w swobodnym zbywaniu konkretnych nieruchomości. Z punktu widzenia celów rewitalizacji takie ograniczenia mogą być uzasadnione, jednak przedsiębiorca może je oceniać inaczej.

W perspektywie długookresowej mogą pojawić się kolejne ograniczenia. Na przykład po zdefiniowaniu w gminnym programie rewitalizacji kluczowych przedsięwzięć rewitalizacyjnych, rada gminy może wyznaczyć specjalną strefę rewitalizacji w ramach wyznaczonego wcześniej obszaru rewitalizacji. Na takim obszarze ustanowienie prawa pierwokupu nieruchomości na rzecz gminy będzie działać już z mocy prawa. Tak więc samo wyznaczenie takiej strefy jest równoznaczne z ograniczeniem obrotu nieruchomościami. Ponadto rada gminy może uchwalić tzw. miejscowy plan rewitalizacji, czyli szczególną formę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W myśl takiego planu może na konkretnym terenie obowiązywać zakaz prowadzenia działalności handlowej lub usługowej. Oczywiście, krok taki musi być zgodny z przedsięwzięciami rewitalizacyjnymi, a jego następstwem może być wypłacenie odszkodowania.

Nie zawsze skutkiem uchwały rewitalizacyjnej są ograniczenia. Wszystko zależy od władz gminy. Rada gminy może nie być zainteresowana tym, żeby w uchwale wyznaczającej obszar rewitalizacji określić jednocześnie ograniczenia przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Nie musi też zostać wyznaczona specjalna strefa rewitalizacji lub uchwalony miejscowy plan rewitalizacji. Jednak, gdy nieruchomość przedsiębiorcy znajduje się w wyznaczanym obszarze rewitalizacji, to warto by zwrócił on uwagę i sprawdził, czy omówione wyżej ograniczenia się nie pojawiły w uchwale.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego