fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

Młody prawnik w Polsce - wyniki badania agencji HRK

Adobe Stock
Agencja doradztwa personalnego HRK przeprowadziła badanie „Młody prawnik", w którym zbadała kwestie dotyczące zarobków, motywacji oraz kierunków specjalizacji młodych prawników.

W podsumowaniu raportu przeprowadzonego na grupie blisko 600 studentów z trzech największych ośrodków akademickich w Polsce, zwrócono uwagę, że od kilku lat branża prawna boryka się z problemem zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników. Szczególnie pożądani są kandydaci specjalizujący się w konkretnej dziedzinie prawa.

Relatywnie najłatwiej będzie znaleźć pracowników w obszarze prawa procesowego, z którym przyszłość wiąże ponad 38% studentów. Tuż za nim plasuje się prawo korporacyjne (32%) oraz prawo własności intelektualnej (20%). Niższy, niż można by się spodziewać, procent respondentów zadeklarował chęć rozwoju w zakresie prawa nieruchomości (16%), prawa podatkowego (15%) oraz prawa transakcyjnego (14%). Problem ze znalezieniem pracowników mogą mieć kancelarie butikowe/eksperckie, z którymi chce współpracować tylko 29% młodych prawników. W tej kategorii zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się kancelarie międzynarodowe (38%).

Aplikacja – czy jest potrzebna?

Znaczna większość studentów kierunków prawniczych deklaruje chęć odbycia aplikacji (71%). - Taki wynik może świadczyć o braku świadomości innych możliwości zawodowych lub o przekonaniu, że to właśnie zawód radcy lub adwokata daje największe możliwości rozwojowe. Liczna grupa młodych prawników (18%) nie podjęła jeszcze decyzji odnośnie aplikacji – komentuje Barbara Radosz, Consultant HRK Legal oraz autorka raportu

Pierwsza praca

Jak stereotypy o roszczeniowości millenialsów mają się do ich rzeczywistych wymagań? Młodzi adepci prawa chcą pracować w oparciu o umowę o pracę (79%), która zapewnia im stabilność zatrudnienia, możliwość korzystania z urlopów gwarantowanych przez kodeks pracy oraz innych przywilejów wynikających z jej tytułu. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, najwięcej zarabiają aplikanci biegle posługujący się językiem angielskim, doskonale znający przepisy i specjalizujący się w konkretnym obszarze prawa już w trakcie nauki. Pierwsza pensja młodych prawników waha się między 2500 a 6000 zł brutto, jednak najwięcej osób liczy na zarobki rzędu 3500 – 4500 zł brutto. Wśród najważniejszych benefitów, które studenci chcieliby otrzymać od pracodawcy znalazły się: atrakcyjne wynagrodzenie, udział w ciekawych projektach oraz równowaga pomiędzy życiem zawodowym a osobistym (tzw. work-life balance). Badania przeprowadzone przez HRK wskazują, że millenialsi, o dziwo, nie są do końca zainteresowani wyjazdami integracyjnymi, atrakcyjnym wystrojem biura czy możliwością pracy zdalnej.

Co motywuje młodych prawników?

Bezsprzecznie, na pierwsze miejsce wysuwa się odpowiednie wynagrodzenie (61%). Zaraz za nim plasują się osiągane sukcesy oraz rozwój osobisty. Te aspekty są wymieniane przez wszystkich kandydatów, bez względu na stanowisko, jakie będę zajmować. Dla młodych ważna jest również atmosfera w pracy, work-life balance oraz uznanie przełożonego i pracowników.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA