fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

VIII Kongres Prawników Spółek Giełdowych SEG

Nowe regulacje dotyczące odpowiedzialności członków zarządów spółek budzą obawy.

W środę zakończył się VIII Kongres Prawników Spółek Giełdowych SEG poświęcony najważniejszym zmianom regulacyjnym i roli prawników w zapewnieniu bezpieczeństwa funkcjonowania firm z GPW.

Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty poświęcone osobistej odpowiedzialności członków zarządów. To efekt obaw, jakie budzą nowe regulacje wynikające z unijnej dyrektywy MAR, która przewiduje milionowe kary za niedopełnienie obowiązków informacyjnych.

– Za złe prowadzenie biznesu można co najmniej stracić stanowisko, natomiast za naruszenie przepisów, niekoniecznie istotnych, można zostać pociągniętym do odpowiedzialności karnej – oburzał się prof. Marek Wierzbowski z kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni.

Dyrektywa MAR przewiduje, że za niepoinformowanie o obrocie akcjami spółki członkowie zarządu mogą dostać karę do 500 tys. euro.

– Nowe regulacje budzą uzasadnione obawy. Zwłaszcza że w Polsce sankcje będą nakładane przez ciało polityczne, bez możliwości merytorycznego odwołania się od decyzji – mówi Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły „Rzeczpospolita" i „Parkiet".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA