fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

#RZECZoPRAWIE: Trela o obniżeniu stawek adwokackich za sprawy z urzędu

Jacek Trela
rp.pl
W czwartkowym programie #RZECZoPRAWIE Tomasz Pietryga rozmawiał z Jackiem Trelą wiceprezesem Naczelnej Rady Adwokackiej o nowych propozycjach ministra Ziobry w sprawie stawek adwokackich

Minister Ziobro chce obniżyć stawki adwokackie. Jak Pan skomentuje tę propozycję?

Oficjalnej nie mamy informacji z ministerstwa sprawiedliwości tylko ze strony Rządowego Centrum Legislacji. Będziemy opiniować te projekty.

Minister Budka podwyższył stawki. Teraz zostałyby one obniżone.

Oba rozporządzenia mają wadę i są oderwane od zasady ekwiwalentności za świadczoną pracę.

W przypadku spraw pracowniczych adwokat za stawienie się i przygotowanie na rozprawę dostawałby od 15 do 20 zł. Jest to poziom żenujący.

Traktujemy propozycję ministra Ziobro jako rozliczenie polityczne z ministrem Budką.

Uważamy, że minister powinien rozmawiać z adwokaturą na temat zbudowania modelu pomocy prawnej z urzędu. Nie chodzi tu o bogacenie się.

Dlaczego adwokatura nie wystąpiła do ministra wcześniej?

O planowanym obniżeniu stawek wiedzieliśmy od audytu w sejmie. Traktowaliśmy to jak polityczną odezwę bez racjonalnych przesłanek. Jest to powrót do roku 2002. Na takim poziomie wtedy kształtowały się stawki. Warunki ekonomiczne bardzo się od tego czasu zmieniły. Powinniśmy liczyć na podwyższenie nie na obniżenie stawek.

Czy dojdzie do takiego spotkania teraz?

Tak. Minister nie powinien nam odmówić. Dotyka to bardzo młodzieży adwokackiej, której drogę do zawodu otworzyła właśnie legislacja.

Co adwokatura będzie proponować?

Uważamy, że ministerstwo sprawiedliwości powinno wyliczyć jakie sprawy ile kosztują Skarb Państwa. Mając obraz wydatków można zbudować strukturę kosztów. Trzeba mieć wyjściowe dane, którymi my nie dysponujemy.

Czy minister przyjmie wasze żądanie?

Liczę na to że tak. Myślę, że ministrowi powinno zależeć na młodych prawnikach.

Trela w #RZECZoPRAWIE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA