To kolejne takie zadanie Najwyższej Izby Kontroli, po dokonanym już audycie w Radzie Europy i Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). W czwartek w Paryżu prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski przejął od Trybunału Obrachunkowego Francji mandat audytora zewnętrznego OECD.

OECD wybrała audytora z Polski w wyniku międzynarodowego konkursu, w którym NIK pokonała inne kandydatury. Dokonany wybór OECD uzasadniła wysoką jakością złożonego przez Polaków projektu, ale także ich doświadczeniem, wiarygodnością i profesjonalizmem.

Czytaj także: Walka z korupcją - Obowiązek wdrożenia OECD

Polscy kontrolerzy przyjrzą się temu, czy OECD oszczędnie i skutecznie korzysta z funduszy pochodzących ze składek krajów członkowskich. Zakres audytu obejmuje sprawozdania finansowe, fundusz emerytalny oraz wykonanie budżetu. NIK sprawdzi też wykonanie przez OECD dwóch szczegółowych zadań. To Polacy wybiorą tematy kontroli.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z siedzibą w Paryżu działa od 1961 roku. Skupia aktualnie 36 wysoko rozwiniętych państw. Polska jest jej członkiem od 22 lat. Kraje OECD zajmują dominującą pozycję na światowych rynkach finansowych, wiodą prym w dziedzinie przepływu kapitałów, inwestycji zagranicznych, usług, a także w sferze nowoczesnych technologii, innowacji i badań naukowych.