fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Wyższość konstytucji nad prawem UE? Trybunał Konstytucyjny odracza sprawę

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska
PAP/Marcin Obara
We wtorek Trybunał Konstytucyjny rozpoczął rozpatrywać wniosek premiera ws. zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Sprawę odroczono do 15 lipca.

To właśnie tego dnia - 15 lipca TSUE ma orzec w sprawie zastrzeżeń Komisji Europejskiej do niezależności Izby Dyscyplinarnej SN. Portal Onet.pl zwraca też uwagę, że to wtedy obecnemu Rzecznikowi Praw Obywatelskich - Adamowi Bodnarowi - kończy się kadencja, przez co nie będzie mógł pojawić się przed TK. 

Czytaj także:

19 marca premier Mateusz Morawiecki skierował do TK wniosek o kompleksowe rozstrzygnięcie, jak rozwiązywać pojawiające się kolizje prawa europejskiego z Konstytucją RP na tle zmian w sądach. Premier wskazuje, że chodzi mu głównie o kontrolę norm, które powstały w wyniku prawotwórczej praktyki TSUE. Udział Polski w ich kreowaniu jest znikomy, Polska nie mogła wyrazić sprzeciwu co do ich powstania, w związku z tym konieczna jest ich weryfikacja przez TK.

W połowie czerwca unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders zaapelował o wycofanie wniosku premiera RP do TK. Jak wskazał, wniosek „wydaje się podważać" podstawowe zasady prawa UE, w szczególności, że prawo Unii ma pierwszeństwo przed krajowym, a orzeczenia TSUE są wiążące dla wszystkich sądów i organów państw członkowskich.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA