Premier: Nie było po 1989 weryfikacji w sądach powszechnych

Premier Mateusz Morawiecki przekazał Jean-Claude'owi Junckerowi i Fransowi Timmermansowi "Białą księgę w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości". Zapowiedział, że oczekuje teraz "rzeczowej analizy" nie tylko w Brukseli, ale i w stolicach państw UE.

Aktualizacja: 08.03.2018 12:31 Publikacja: 08.03.2018 12:13

Premier: Nie było po 1989 weryfikacji w sądach powszechnych

Foto: AFP

- Ten dokument, liczący blisko sto stron, oczekujemy, że będzie teraz bardzo dokładnie, rzeczowo przeanalizowany i że będziemy mogli w oparciu o tę analizę wkrótce przystąpić do kolejnych rozmów, dialogu, zobaczymy, jak zostanie on przyjęty w stolicach wszystkich, bo skoro sprawa zaszła do stolic państw członkowskich, to te stolice - miałbym taką ogromną prośbę i życzenie - żeby się właśnie zapoznały z tym, o czym my tutaj mówimy. A mówimy m.in. o tym co leży u podstaw wartości europejskich. Mianowicie to, czy jesteśmy w stanie poradzić sobie ze spuścizną systemów totalitarnych - mówił premier na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania w Brukseli.

Przeczytaj » Co jest w "Białej księdze"?

- Przecież komunizm był systemem totalitarnym i nie doszło do żadnej lustracji. Nawet takie pytania się pojawiają ze strony naszych rozmówców, czemu w NRD w latach 1990-1991 do takiego przeglądu, weryfikacji kadr sędziowskich i prokuratur doszło, a u nas nie. No właśnie - u nas w zakresie sądów powszechnych zupełnie do takiej weryfikacji nie doszło - dodał.

Morawiecki powiedział, że "Biała księga" stanowi "zasadniczą część naszej odpowiedzi" dla Komisji Europejskiej. - Ona jest przygotowana w taki sposób, żeby była zrozumiała też dla laika, dla kogoś, kto interesuje się tą tematyką, interesuje się polityką, wymiarem sprawiedliwości, ale nie ma szczegółowej wiedzy w zakresie bardzo konkretnych ustaw w RP i ona będzie na pewno pomocna w naszym dialogu ze stolicami - tłumaczył, ale zaznaczył, że "przyjdzie też formalna odpowiedź na rekomendacje, tak jak to jest przyjęte zgodnie z procedurą".

Wcześniej w czwartek Margaritas Schinas, rzecznik Komisji Europejskiej, powiedziała, że wyznaczony w grudniu trzymiesięczny termin wypełnienia rekomendacji wydanych przez Komisję Europejską wraz z uruchomieniem art. 7 unijnego traktatu wobec Polski wciąż obowiązuje.

- My wniknęliśmy bardzo głęboko w rekomendacje, ponieważ podeszliśmy do nich bardzo poważnie. Ja sam miałbym ogromne zastrzeżenia, gdyby te reformy prowadziły w kierunku zmniejszenia niezawisłości sądów. Tak nie jest, jest dokładnie odwrotnie - wyjaśniał premier.

- Muszę powiedzieć, że te rozmowy były bardzo budujące, bardzo obiecujące. Na pewno będziemy je kontynuować i mam nadzieję, że gdzieś w bliższej lub dalszej przyszłości nasze stanowiska ulegną jeszcze dalszemu zbliżeniu, na tyle bliskiemu zbliżeniu, żeby porozumieć się w pełni co do reformy wymiaru sprawiedliwości, którą zaproponowaliśmy naszym obywatelom - dodał Morawiecki.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 778
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 777