Unia Europejska

KE zaproponuje mechanizm powiązania unijnych funduszy z praworządnością

Vera Jurowa
Wikimedia Commons (By EU2016 NL from The Netherlands - 1601MBeek8292/CC BY 2.0)
Komisja Europejska zaproponuje 2 maja mechanizm powiązania unijnych funduszy z praworządnością. O szczegółach powiedziała “Rzeczpospolitej” Vera Jurova, unijna komisarz sprawiedliwości.

Korespondencja z Brukseli

— Mam bardzo mocne poparcie innych komisarzy nad wprowadzeniem takiej warunkowości — zapewniała Jurova.

W mechanizmie będzie mowa o konieczności istnienia niezależnego i skutecznego wymiaru sprawiedliwości, który byłby gwarantem skutecznej walki z korupcją i nadużyciami przy wykorzystywaniu unijnych funduszy, oraz silnego systemy audytu. Ponadto będzie też w nim mowa o ważnej roli Urzędu Prokuratora Europejskiego, który zacznie działać w 2020 roku i będzie zajmował się właśnie ściganiem nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy. Ale nie w Polsce, bo rząd nie dołączył do tej inicjatywy. Zdaniem Jurovej powinien to teraz przemyśleć, bo udział w Urzędzie Prokuratora Europejskiego będzie ważny elementem przy konstruowaniu kryteriów wykorzystania unijnych pieniędzy.

 

W obecnym wieloletnim budżecie w latach 2014-20 Polska może dostać ponad 80 mld euro z polityki spójności. Po 2020 roku ryzykujemy zmniejszenie tej puli ze względu na wyjście z UE dużego płatnika Wielkiej Brytanii oraz pojawienie się nowych priorytetów finansowych, jak obrona, bezpieczeństwo, migracja. Uzależnienie transferów od praworządności uczyniłoby korzystanie z tej mniejszej puli pieniędzy trudniejszym. 

Czytaj więcej w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej"

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL