fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Indie wiedziały gdzie i kiedy dojdzie do zamachów na Sri Lance

AFP
Indyjska policja monitorująca działalność sympatyków Daesh w południowych Indiach zdobyła informacje na temat szczegółowych planów ataku jaki dżihadyści chcieli przeprowadzić na Sri Lance - pisze AP. Indie przekazały informacje na temat planów dżihadystów władzom Sri Lanki, ale te nie zapobiegły zamachom na kościoły i hotele, do których doszło w Wielką Niedzielę. W zamachach zginęło ok. 260 osób.

Jak pisze AP indyjska policja wpadła na trop zamachowców przypadkowo, inwigilując mieszkające w południowych Indiach osoby podejrzane o sympatyzowanie z dżihadystami. Indyjskiej policji udało się uzyskać dostęp do kanałów komunikacyjnych dżihadystów - i tak zdobyła ona informacje o nieznanej dotychczas grupie ze Sri Lanki, National Towheed Jamaat, powiązanej z Daesh. To właśnie National Towheed Jamaat miała być współodpowiedzialna za zamachy, do jakich w Wielką Niedzielę doszło na Sri Lance.

Według Ajaia Sahniego, dyrektora wykonawczego Instytutu Zarządzania Konfliktami z New Delhi, indyjska policja zdobyła bardzo szczegółowe informacje na temat celów zamachowców.

- Wiedzieli jaka grupa przygotowuje zamach, znali cele, znali czas, wiedzieli gdzie przebywają zamachowcy-samobójcy - i wszystkie te informacje zostały przekazane rządowi Sri Lanki - twierdzi.

Przedstawiciele władz Sri Lanki przyznają, że wywiad Sri Lanki zaczął otrzymywać informacje o zagrożeniu płynące z Indii przez kilkanaście dni poprzedzających zamachy. Ostatnie ostrzeżenia miały nadejść rano, w Wielką Niedzielę, tuż przed zamachami.

Pierwsze informacje o planowanym przez dżihadystów zamachu miały zostać przekazane przez Indie Sri Lance 4 kwietnia. W nocie przekazanej wywiadowi Sri Lanki pojawia się informacja, że terroryści planują zamachy na "kilka ważnych kościołów". Nota zawiera też nazwiska sześciu osób podejrzanych o przygotowywanie zamachów.

Na razie nie wiadomo dlaczego wywiad Sri Lanki zbagatelizował te doniesienia.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA