fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Polskie nazwisko na broni zamachowca z Christchurch

Onet, materiały prasowe
Na jednym z magazynków do broni użytej przez zamachowca z Christchurch w Nowej Zelandii znalazło się nazwisko polskiej postaci historycznej - pisze Onet.pl

Nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, hetmana wielkiego koronnego biorącego udział m.in. w bitwie pod Wiedniem, znalazło się na jednym z magazynków, których użył zamachowiec, Brenton Tarrant,  w jednym z dwóch ataków na meczet w Christchurch w Nowej Zelandii.

Prócz tego na broni zamachowca znajdowała się liczba 14 należąca do nazistowskiej symboliki czy hasła typu "remove kebab".

W strzelaninie zginęło 49 osób, tyle samo trafiło do szpitali z ranami postrzałowymi.

Onet przypomina, kim był Feliks Kazimierz Potocki. Był to hetman wielki koronny, który pod rozkazami Stefana Czarneckiego, Jerzego Lubomirskiego i Jana Sobieskiego uczestniczył we wszystkich ważnych kampaniach począwszy od Potopu Szwedzkiego. Wsławił się przede wszystkim w bojach z Turcją, walczył m.in. w bitwie pod Wiedniem i Parkanami, gdzie dowodził lewym skrzydłem.

Tłumaczenie, dlaczego właśnie to nazwisko wybrał Brenton Tarrant do umieszczenia na użytej w zamachu broni, znajduje się w wielostronicowym manifeście, pozostawionym przez terrorystę.

Tłumaczy w tym antymuzułmańskim i antyimigracyjnym wywodzie zatytułowanym "W drodze do nowego społeczeństwa", że "nasze ziemie nigdy nie będą ich ziemiami, nasze ojczyzną są naszymi własnymi i dopóki żyje biały człowiek, nigdy nie podbiją naszych ziem i nie zastąpią naszych ludzi". Wymienia też osoby i zdarzenia, które go zainspirowały, w tym - Andersa Breivika i uczestników bitwy pod Wiedniem.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA