fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

USA przejęły północnokoreański frachtowiec za naruszenie sankcji

AFP PHOTO / US ATTORNEY'S OFFICE FOR THE SOUTHERN DISTRICT OF NEW YORK
Stany Zjednoczone zajęły północnokoreański statek transportowy w odpowiedzi na naruszenie amerykańskich sankcji - ogłosił w czwartek Departament Sprawiedliwości. Komentatorzy zwracają uwagę, że krok ten dodatkowo zwiększy napięcie narastające między USA a reżimem Kim Dzong Una.

Prokuratorzy poinformowali, że frachtowiec "Wise Honest" był wykorzystywany do eksportu węgla z Korei Północnej. To ważny sektor gospodarki tego kraju, który Stany Zjednoczone i ONZ nałożyły daleko idące sankcje, starając się zmusić Pjongjang do zakończenia prac nad programem jądrowym.

To pierwszy raz, gdy Stany Zjednoczone zajęły północnokoreański statek towarowy za naruszenie międzynarodowych sankcji - poinformował Departament Sprawiedliwości.

Krok ten ma miejsce po tym, jak kolejne testy rakietowe w Korei Północnej zagroziły dyskusjom dotyczącym denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, rozpoczętym przez prezydenta Donalda Trumpa i przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una.

Zajęcie dotyczy statku "Wise Honest", 17000-tonowego statku towarowego, który został zatrzymany w Indonezji w zeszłym roku po tym, jak okazało się, że przewozi węgiel. Kapitan statku został oskarżony o naruszenie indonezyjskiego prawa, a w lipcu zeszłego roku USA złożyły pozew o zajęcie statku - wynika z dokumentów sądowych.

Departament Sprawiedliwości twierdzi, że USA są uprawnione do podjęcia działań na rzecz przepadku mienia w postaci frachtowca, ponieważ płatności na utrzymanie i wyposażenie statku były dokonywane za pośrednictwem amerykańskich banków.

Źródło: rp.pl/ NYTimes
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA