fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Japonia: Pływaczka ma białaczkę. Minister: jestem rozczarowany

Minister Yoshitaka Sakurada
Rama [CC BY-SA 2.0 fr (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/fr/deed.en)] via Wikimedia Commons
Japoński minister ds. Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku w Tokio przeprosił za swoją opinię, w której stwierdzić, że zdiagnozowanie białaczki 18-letniej gwiazdy pływania Rikako Ikee może osłabić reprezentację Japonii.

Rikako Ikee to jedna z olimpijskich nadziei Japończyków przed przyszłorocznymi igrzyskami olimpijskimi, które rozegrane zostaną w Tokio. Informacja o tym, że cierpi na białaczkę, zszokowała Japonię i wywołała falę współczucia w mediach tradycyjnych i społecznościowych.

Inaczej zachował się jednak minister Yoshitaka Sakurada, który wyraził smutek z tego powodu, że osłabia to szanse japońskiej reprezentacji na medale.

- Ona jest potencjalną złotą medalistką, sportowcem, z którym wiązaliśmy wielkie nadzieje. Jestem naprawdę rozczarowany - powiedział 69-letni minister, według lokalnych mediów.

- Kiedy jedna osoba jest liderem, może pociągnąć cały zespół. Trochę się obawiam, że  ten rodzaj podekscytowania może osłabnąć - dodał.

Po krytycznej reakcji ze strony polityków rządowych i opozycyjnych, Sakurada próbował wyjaśnić swoje stanowisko i stwierdził, że nie został właściwie zrozumiany.

To nie pierwszy raz, gdy ten minister staje się obiektem drwin. Wcześniej żartowano z niego, gdy przyznał, że w życiu zawodowym "nie używa komputerów". Sakurada oprócz piastowania funkcji w rządzie jest jednocześnie zastępcą szefa jednostki zajmującej się strategią bezpieczeństwa informatycznego.

W 2016 roku z kolei Sakurada zadziwił Japończyków, twierdząc, że "kobiety do towarzystwa" ("comfort women"), zmuszane do pracy w domach publicznych dla japońskiej armii w czasie II wojny światowej, zatrudniane były jako "zawodowe prostytutki".

Źródło: rp.pl / AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA