fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o Trybunał Konstytucyjny

Sędziowie SN: wyroki TK nawet nieopublikowane obalają domniemanie konstytucyjności przepisu

Fotorzepa,Jerzy Dudek
Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego podjęło uchwałę, z której wynika, że nawet nieopublikowane orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są wiążące od momentu ogłoszenia wyroku przez Trybunał w toku postępowania.

Wydając uchwałę Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN kierowało się koniecznością zapewnienia jednolitości orzecznictwa sądów powszechnych i sądów wojskowych.

- Zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu opublikowaniu - głosi uchwała. - Nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzający niezgodność z Konstytucją określonego przepisu uchyla domniemanie jego zgodności z Konstytucją z chwilą ogłoszenia wyroku przez Trybunał Konstytucyjny w toku postępowania.

Pod uchwałą widnieje podpis przewodniczącej Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN, I Prezes SN Małgorzaty Gersdorf.

Zobacz treść uchwały SN

Jak podaje PAP, rzecznik SN sędzia Dariusz Świecki poinformował na konferencji prasowej, że uchwała SN to wskazówka dla sądów: w procesie wykładni przepisu  okoliczność wydania wyroku przez TK powinna być wzięta pod uwagę, mimo nieopublikowania tego wyroku. Publiczne orzeczenie nadaje bowiem rozstrzygnięciu Trybunału atrybut obowiązywania - wobec tego istnieje ono w porządku prawnym i sądy powinny je stosować w wykładniach prawa.

- Promulgacja to tylko element związany z utratą mocy, a samo wydanie orzeczenia przez TK jest aktem, od którego nie można abstrahować, bo z chwilą wydania wyroku obalone zostaje domniemanie konstytucyjności przepisu - stwierdził Świecki.

Dodał, że orzeczenia TK są dostępne na stronach internetowych TK - jest podawana ich treść i ustne motywy. - Dostępność orzeczenia TK jest więc powszechna - powiedział rzecznik SN.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA