fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Chcieli zlikwidować grób siostry rotmistrza Pileckiego

Mria Pilecka [Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 (fot. arch. Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela)]
Wikimedia Commons
Tabliczka o likwidacji pojawiła się na mogile Marii Pileckiej, pochowanej na cmentarzu komunalnym w Koszalinie. Administracja zapewnia, że tego jednak nie zrobi.

Dyrektor Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (PGK) w tym Koszalinie tłumaczy, że tabliczki o likwidacji grobu to normalna procedura, gdy mogiła  nie jest opłacana.

– W przypadku grobów osób szczególnie zasłużonych, w tym przypadku siostry rotmistrza Pileckiego, grób nie będzie zlikwidowany – dodał.

Maria Pilecka była starszą siostrą rtm Witolda Pileckiego. Wojnę spędziła w Wilnie, była więziona na Łukiszkach, a po wojnie jako repatriantka ze Wschodu zamieszkała w Koszalinie.

Tam przez wiele lat była bibliotekarką. To ona postawiła symboliczny grób bratu zamordowanemu przez UB, na którym w obawie przed represjami zamieniła imię Witold na Wiktor.

Maria Pilecka zmarła w 1991 roku. Została pochowana na cmentarzu komunalnym w Koszalinie. Jej grobem podobnie jak mogiłami żołnierzy Armii Krajowej, Armii Generała Andersa, żołnierzy wyklętych opiekuje się Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Gryf".

Teraz członkowie „Gryfa" znaleźli na grobie Marii Pileckiej informację, że mogiła przeznaczona jest do likwidacji. Są oburzeni.

– Maria Pilecka to osoba zasłużona, a przez władze traktowana jest po macoszemu. My czujemy się zobowiązani, żeby te groby sprzątać, ale kwestia opłacania grobu jest dla nas trudniejszym zadaniem przez wzgląd na brak finansów – tłumaczył Polskiemu Radiu Koszalin Marcin Maślanka z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Gryf".

Dyrektor Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Tomasz Uciński tłumaczył w radiu, że tabliczka pojawiła się na nieopłaconym grobie. – To normalna procedura – dodał dyr. Uciński.

Na stronie internetowej PGK w Koszalinie, która jest administratorem cmentarza, widnieje informacja o konieczności wnoszenia opłat za przedłużenie ważności grobów po upływie 20 lat, pod groźbą ich likwidacji.

Dyr. Uciński podkreślił, że w przypadku grobów osób szczególnie zasłużonych, takich jak siostra rotmistrza Pileckiego, po złożeniu stosownego pisma przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej, grób nie będzie zlikwidowany.

- Wiem, że te stowarzyszenie opiekuje się nie tylko tym grobem. Pierwsza czynność jest taka, żeby złożyć w administracji cmentarza pismo, mówiące o tym, że jest to grób osoby szczególnie zasłużonej, żeby go nie likwidować. My rozpatrzymy wniosek i jeśli to jest osoba szczególnie zasłużona, to na pewno tej procedury likwidacji grobu nie będziemy uruchamiać – zapewnił dyr. Uciński.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA