fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Urzędy otwarte dłużej, by dopisać się do spisu wyborców

Do spisu wyborców można się dopisać tylko do wtorku włącznie.
Fotorzepa/ Robert Gardziński
Samorządy wydłużają godziny pracy, aby mieszkańcy zameldowani gdzie indziej mogli dopisać się do spisu wyborców i zagłosować w miejscu pobytu.

A zostało na to tylko dwa dni: poniedziałek i wtorek. Później osoby, które chcą zagłosować poza miejscem zameldowania, a nie dopisały się wcześniej do rejestru wyborców, będą mogły zagłosować, jeśli wezmą w swoim urzędzie zaświadczenie do głosowania. Pozwala ono oddać głos w dowolnej komisji.

Kalendarz przedwyborczy dla wyborców biegnie nieubłaganie. Do 4 października wyborcy mogli złożyć wniosek o dopisanie do rejestru, który jest sporządzany jest na podstawie adresu stałego zameldowania.

Także do piątku osoby po 75 roku życia oraz osoby niepełnosprawne mogły złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika.

Kolejną ważną datą jest 8 października. Do tego dnia w urzędzie gminy lub dzielnicy na terenie, w której chcemy głosować można złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

- Dopisanie do spisu wyborców uprawnia do głosowania tylko w tych wyborach, dla których spis został sporządzony. Jest on ważny do jednego głosowania – tłumaczy gdański ratusz.

A urzędnicy z Warszawy dodają, że jest to ważne dla osób, które podczas wyborów będą w podróży lub nie mają stałego meldunku.

Władze miast chcą wyjść naprzeciw niezameldowanym mieszkańcom i wydłużają przez najbliższe dwa dni godziny pracy wydziałów odpowiedzialne za spisy wyborców.

W Gdańsku wszystkie trzy Zespoły Obsługi Mieszkańców będą przyjmowały chętnych w kwestii wyborów do godz. 18. W Warszawie będą one czynne od 8 do 18.

- Zależy nam na tym, żeby każdy z naszych mieszkańców mógł oddać głos w zbliżających się wyborach do Sejmu i Senatu, które odbędą się 13 października br. W związku z tym dajemy warszawiakom dodatkową możliwość dopełnienia formalności w sprawie wyborów parlamentarnych. Mieszkańcy będą mogli bez przeszkód zagłosować niezależnie od miejsca pobytu w dniu wyborów – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Spis wyborców jest udostępniany do wglądu w urzędzie gminy czy dzielnicy. Każdy wyborca może sprawdzić czy został w nim ujęty do 8 października. Wybory parlamentarne już za tydzień, w niedzielę 13 października.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA