fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Francja: Policja starła się z protestującymi przeciwko brutalności policji

AFP
Paryska policja użyła gazu łzawiącego, aby opanować tłum demonstrantów, protestujących przeciwko brutalności policji. Funkcjonariusze zostali wcześniej zaatakowani przez zamaskowane osoby, rzucające w nich racami i kamieniami.

W sobotę tysiące ludzi w całej Francji maszerowały w demonstracjach przeciwko policyjnej przemocy. Tłumy domagały się także zachowania wolności prasy, po tym, jak policja pobiła czarnoskórego producenta muzycznego, podsycając sprzeciw wobec projektu ustawy, która jest postrzegana jako próba ograniczenia prawa dziennikarzy do informowania o brutalności policji.

Sprawa pobicia czarnoskórego mężczyzny wstrząsnęła Francją. Z różnych stron dochodziły głosy potępienie wobec brutalności funkcjonariuszy. Prezydent Francji Emmanuel Macron w piątek nazwał ten incydent „niedopuszczalnym atakiem” i zwrócił się do rządu o przedstawienie propozycji „walki z dyskryminacją”.

AFP

Zgodnie z przyjętymi w tym tygodniu przez francuski parlament przepisami, za udostępnianie zdjęć funkcjonariuszy można być skazanym nawet na rok więzienia, a maksymalna grzywna została ustalona na 45 tys. euro (równowartość ok. 200 tys. zł). Rząd twierdzi, że przepis ma na celu ochronę funkcjonariuszy przed nadużyciami w internecie, ale zdaniem krytyków jest to dowód na kurs rządów Macrona na prawo.

Źródło: rp.pl/ Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA