Program wsparcia młodych małżeństw ma związek ze złą sytuacją demograficzną Japonii - w 2019 roku urodziło się tam 864 tysiące dzieci, najmniej od 1899 roku.

Powodem zmniejszającej się liczby urodzeń ma być m.in. to że mieszkańcy kraju coraz później wstępują w związki małżeńskie lub pozostają niezamężni - czytamy w depeszy Kyodo. Dlatego rząd chce zachęcić do zawierania małżeństw dzięki programowi wsparcia finansowego młodych małżonków - informują źródła w japońskim rządzie.

Aby skorzystać z programu obydwoje małżonkowie muszą mieć mniej niż 40 lat w momencie ślubu, a ich łączny dochód ma wynosić mniej niż 5,4 mln jenów rocznie (ok. 200 tysięcy złotych).

Program funkcjonuje już obecnie w ograniczonym zakresie - do lipca przyjęło go 281 gmin, które obecnie muszą ponosić połowę kosztów wsparcia nowożeńców. Jednak od początku nowego roku fiskalnego w 2021 roku rząd ma pokrywać już dwie trzecie wsparcia dla młodych małżonków.

W badaniu z 2015 roku przeprowadzonym przez Instytut Badań nad Populacją i Bezpieczeństwem Socjalnym 29,1 proc. samotnych mężczyzn w wieku 25-34 lata i 17,8 proc. samotnych kobiet w tej grupie deklarowało, że ich sytuacja finansowa sprawia, iż nie zawierają małżeństwa.